მედია და ინფორმაციული წიგნიერების გლობალური კვირეულის ფარგლებში, სკოლებში მედიაწიგნიერების დღე აღინიშნა
ოქტომბერი 25, 2024 13:05
კომუნიკაციების კომისიის ორგანიზებით, UNESCO-ს მედია და ინფორმაციული წიგნიერების გლობალური კვირეულის ფარგლებში, საქართველოს მასშტაბით, სხვადასხვა რეგიონის სკოლებში მედიაწიგნიერების დღე აღინიშნა და მოზარდებში კრიტიკული აზროვნების განვითარებისა და დეზინფორმაციასთან ბრძოლის მიზნით, მრავალფეროვანი აქტივობები ჩატარდა. შემეცნებითი აქტივობებით აღნიშნეს მედიაწიგნიერების დღე თბილისის 71-ე საჯარო სკოლის მე-10 კლასის მოსწავლეებმა, რომლებმაც მასწავლებლებთან ერთად იმსჯელეს ყალბი ინფორმაციისა და მისი მავნე...
ComCom-მა „ტელეიმედი“ და „რუსთავი 2“ „ლელოს“ და „გახარია საქართველოსთვის“ საჩივრების საფუძველზე „საარჩევნო...
ოქტომბერი 23, 2024 14:28
კომუნიკაციების კომისიამ პოლიტიკური გაერთიანებების  „ძლიერი საქართველო - ლელო, ხალხისთვის, თავისუფლებისთვის“ და „გახარია საქართველოსთვის“ საჩივრების საფუძველზე, „ტელეიმედსა“ და „რუსთვი 2“-ს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევათა ოქმები შეუდგინა. საჩივრების თანახმად, მიუხედავად ტელევიზიებისთვის ფასიანი პოლიტიკური რეკლამის წარდგენისა, ასევე, იმავე საკითხზე ComCom-ის და სასამართლოს გადაწყვეტილებებისა, რომლის ფარგლებშიც ორივე ტელევიზია ფასიანი...
„მაგთიკომმა“ 5G-ის დასანერგად 7 აუქციონში გაიმარჯვა და 149 025 808 ლარის სიხშირეები შეიძინა
ოქტომბერი 22, 2024 16:03
კომუნიკაციების კომისიის მიერ მეხუთე თაობის მობილური ინტერნეტის დასანერგად გამოცხადებულ აუქციონში „მაგთიკომი“ დამატებით ცალკემდგომი ლოტების გამარჯვებული გახდა. კერძოდ, კომპანიამ 15 წლის ვადით მოიპოვა 2600 მჰც სიხშირული დიაპაზონით სარგებლობის ლიცენზიები. აღნიშნულ სიხშირულ დიაპაზონში გამოტანილი ლოტების საფასურმა სულ 23 097 816 ლარი შეადგინა, რომლის 30% „მაგთიკომმა“ სახელმწიფო ბიუჯეტში უკვე გადაიხადა, ხოლო დარჩენილი 70% ლიცენზიის გაცემიდან ერთი წლის განმავლობაში უნდა...
15:16
„მაგთიკომმა“ 5G-ის დასანერგად დამატებითი ლიცენზიები 77 125 735 ლარად მოიპოვა
ოქტომბერი 21, 2024 15:16
კომუნიკაციების კომისიამ 5G-ის დასანერგად მეორედ ჩატარებულ აუქციონში „მაგთიკომი“ ცალკემდგომი ლოტების გამარჯვებულად გამოაცხადა და მას შესაბამისი სიხშირული რესურსით სარგებლობის ლიცენზიები მიანიჭა. კერძოდ, აუქციონის ფარგლებში, „მაგთიკომს“ 700, 800 და 3410-3710 მჰც სიხშირული დიაპაზონით სარგებლობის ლიცენზია 15 წლის ვადით მიენიჭა. ლოტების საფასურმა სულ 77 125 735 ლარი შეადგინა, რომლის 30% ოპერატორმა სახელმწიფო ბიუჯეტში უკვე გადაიხადა, ხოლო დარჩენილი 70% კი ლიცენზიის გაცემიდან...
ComCom-ის მედიააკადემიაში საგანგებო მოვლენების გაშუქების პრაქტიკული კურსი ჩატარდა
ოქტომბერი 21, 2024 10:43
კომუნიკაციების კომისიის მედიააკადემიაში ჟურნალისტებისა და ჟურნალისტიკის ფაკულტეტის სტუდენტებისთვის სემინარი „საგანგებო მოვლენების გაშუქება და უსაფრთხოების სტანდარტი“ ჩატარდა. შეხვედრას ფოტორეპორტიორი დავით მძინარიშვილი და უსაფრთხოების ექსპერტი, ირაკლი ანდრონიკაშვილი უძღვებოდნენ, რომლებმაც მონაწილეებს მრავალწლიანი გამოცდილება გაუზიარეს. ორდღიან პრაქტიკულ კურსზე განიხილებოდა ისეთი მნიშვნელოვანი თემები, როგორებიცაა საგანგებო მოვლენების უსაფრთხოდ გაშუქების სტრატეგიები; მედიის...
ComCom-მა „რუსთავი 2“-ის წინააღმდეგ „ერთიანობა - ნაციონალური მოძრაობის“ საჩივარი დააკმაყოფილა
ოქტომბერი 20, 2024 15:47
კომუნიკაციების კომისიამ „რუსთავი 2“ „ერთიანობა - ნაციონალური მოძრაობის“ უფასო პოლიტიკური რეკლამის განუთავსებლობისთვის საქართველოს „საარჩევნო კოდექსის“ დამრღვევად სცნო და ადმინისტრაციული სამართალდარღვევათა ოქმი შეუდგინა. კერძოდ, კომუნიკაციების კომისიაში შემოვიდა პოლიტიკური გაერთიანება  „ერთიანობა - ნაციონალური მოძრაობის“ საჩივარი, რომლის თანახმადაც, მიმდინარე წლის 10 ოქტომბრიდან „რუსთავი 2“-ის ეთერში აღარ გადის მათ მიერ მიწოდებული...
ComCom-მა „ტელეიმედის“ და „რუსთავი 2“-ის წინააღმდეგ „ძლიერი საქართველო - ლელო ხალხისთვის, თავისუფლებისთვის“...
ოქტომბერი 18, 2024 16:53
კომუნიკაციების კომისიამ „ტელეიმედი“ და „რუსთვი 2“ ფასიანი პოლიტიკური რეკლამის განუთავსებლობისთვის საქართველოს „საარჩევნო კოდექსის“ დამრღვევებად სცნო და მათ ადმინისტრაციული სამართალდარღვევათა ოქმი შეუდგინა. კერძოდ, კომუნიკაციების კომისიაში შემოვიდა პოლიტიკური გაერთიანება  „ძლიერი საქართველო - ლელო, ხალხისთვის, თავისუფლებისთვის“ საჩივარი, რომლის თანახმადაც, მიუხედავად ფასიანი პოლიტიკური რეკლამის განთავსების თაობაზე ტელევიზიასთან გაფორმებული...
15:30
5G-ის დასანერგად მეორედ გამოცხადებულ აუქციონში „მაგთიკომმა“ გაიმარჯვა
ოქტომბერი 18, 2024 15:30
კომუნიკაციების კომისიამ, მე-5 თაობის მობილური ინტერნეტის, ე.წ. 5G-ის დასანერგად მეორედ ჩატარებულ  აუქციონში, N1 კომბინირებული ლოტის გამარჯვებულად „მაგთიკომი“ გამოაცხადა. აღნიშნული ლოტის საფასურმა ჯამში 48 802 257 ლარი შეადგინა. ოპერატორმა სრული თანხის 30% სახელმწიფო ბიუჯეტში უკვე გადაიხადა და 700 მჰც და 3410-3710 მჰც სიხშირული დიაპაზონით სარგებლობის ლიცენზია 15 წლის ვადით მიენიჭა. დარჩენილი 70% კი „მაგთიკომმა“ ლიცენზიის გაცემიდან ერთი წლის განმავლობაში უნდა...
12:08
ComCom-ის „მედიაწიგნიერების ოლიმპიადაში“ 500-ზე მეტი საკონკურსო ნაშრომი შემოვიდა
ოქტომბერი 18, 2024 12:08
კომუნიკაციების კომისიის მიერ მასწავლებლებისა და მოსწავლეებისთვის გამოცხადებულ „მედიაწიგნიერების ოლიმპიადაში“ უპრეცედენტოდ ბევრი - 500-ზე მეტი საკონკურსო ნაშრომი შემოვიდა. შემოსულ ნაშრომებს კომპეტენტური ჟიური შეაფასებს და ორ გამარჯვებულ სკოლას გამოავლენს, რომელთაც კომუნიკაციების კომისია თანამედროვე მედიალაბორატორიას მოუწყობს. ოლიმპიადაში მონაწილეობა სკოლის სახელით შეეძლოთ I-დან V და VI-დან XII კლასის მოსწავლეებისგან შემდგარ გუნდებს, რომელთაც ერთი მასწავლებელი უხელმძღვანელებდა....
18:29
ComCom-მა „სეზონი ტვ“ ეთერში შეურაცხმყოფელი ლექსიკის გამოყენებისთვის წერილობით გააფრთხილა
ოქტომბერი 17, 2024 18:29
კომუნიკაციების კომისიამ „სეზონი ტვ“ „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონმდებლობის დარღვევისთვის წერილობით გააფრთხილა.  ComCom-ის მიერ განხორციელებული მონიტორინგით დადგინდა, რომ მიმდინარე წლის სექტემბერში, 21:00 საათზე, „სეზონი ტვ“-ის პირდაპირ ეთერში გავიდა გადაცემა „დღის შეჯამება ნიკოზოლ მჟავანაძესთან ერთად“, რომელიც შეიცავდა შეურაცხმყოფელ და უცენზურო ლექსიკას როგორც წამყვანის, ისე მიწვეული სტუმრის მიერ. „მაუწყებლობის შესახებ“...

ComCom Issues Teleimedi and Rustavi 2 with a Violation Report for Violating the Election Code
The Communications Commission has deemed Rustavi 2 to have violated the Election Code of Georgia by refusing to place paid political advertising, while Teleimedi has been deemed to have violated the Election Code by refusing to place paid political advertising and unlawfully disseminating the results of a public opinion poll. Both broadcasters have been issued with an administrative violation report. In case of Rustavi 2, the Commission received a complaint from the political union Strong...
International Conference “Telecommunications and Security” is Being Held with the Support of Communications...
The fourth international scientific conference Telecommunications and Security is being held in Tbilisi with the support of the Communications Commission. The event, which serves to discuss new ideas and initiatives and exchange experience between academics, scientists, professors, researchers and experts in the field of telecommunications and cyber security, is organised by the Scientific Cyber Security Association and Internet development Initiative, with the support of the Caucasus...
ComCom Issues TV Formula with a Violation Report for Unlawful Assignment of Qualified Electoral Subject Status
The Communications Commission has deemed TV Formula to have violated the Election Code of Georgia and issued the broadcaster with and administrative violation report. On 1 October, the Commission received a letter from TV Formula regarding the assignment of the status of a qualified electoral subject to the political union Gakharia for Georgia. According to the Election Code of Georgia, a broadcaster is authorised to recognise a political party as a qualified electoral subject, provided...
ComCom Issues Mtavari Arkhi, TV Pirveli and Formula with a Violation Report
The Communications Commission has deemed Mtavari Arkhi, TV Pirveli and Formula to have violated the Election Code of Georgia and issued the broadcasters with an administrative violation report. The Commission received a complaint from Georgian Dream – Democratic Georgia, according to which the aforementioned broadcasters refused to air the party’s political advertising. In response, Mtavari Arkhi, TV Pirveli and Formula presented a letter stating that they refused to air the...
Magticom will Take Part in the Second Auction for the Implementation of 5G
Magticom will be the sole participant in the second auction announced by the Communications Commission for the implementation of 5G mobile internet. The company has applied for one combined lot and separate lots in the 700, 800, 3410-3710 and 2600 MHz frequency bands. The combined lots will be auctioned on 18 October, the separate lots in the 700, 800 and 3410-3710 MHz frequency bands on 21 October, and the separate lots in the 2600 MHz range on 22-23 October. The auction has been announced for...
ComCom Media Academy Holds a Seminar by Nino Shubladze on the Subject of Election Coverage
The Media Academy of the communications Commission has held a seminar for journalists and students of the Faculty of Journalism, titled “How Elections Are Covered by the News Departments.” The meeting was chaired by TV presenter and Head of the News Department at Rustavi-2, Nino Shubladze, who shared her experience in covering political news. The seminar discussed topics such as election coverage strategy, ensuring information accuracy, working with respondents, and best...
ComCom Media Lab Holds Cyber Security Forum
The Media Lab of the Communications Commission held the cyber security forum Tech Trek, which served to strengthen the positions of tech firms and cyber security startups, and to raise awareness in this field. The event focussed on the latest methods for protecting digital assets, innovative data management strategies, and secure ways of storing and processing data. Tech Trek included interactive training, presentations, a Q&A session and a seminar, where participants obtained practical...
ComCom Conducts Monitoring of Cross-Border Telecom Services together with Representatives of Azerbaijan
Representatives of the Department of Spectrum and Technology of the Communications Commission, together with the employees of the Ministry of Digital Development and Transport of Azerbaijan (MDDT), carried out joint cross-border monitoring of TV and radio broadcasting and mobile communication networks. Afterwards, the parties held a coordination meeting was in Ganja, which was devoted to discussing the issue of effective operation of radio stations and mobile networks in the border area. Head...
ComCom Trains Another 280 Teachers in Teaching Media Literacy
The Communications Commission has trained another 280 teachers in teaching media literacy for the purpose of integrating media literacy into formal education. The trainings were led by media literacy trainer Khatuna Tsikhelashvili and media literacy expert Natalia Ingorokva, who introduced participants to the educational standard and the Media Literacy Lessons manual devised specifically for teaching media literacy. Trained teachers will be able to teach media literacy as an optional subject to...
ComCom Cautions 10 Broadcasters for Violating the Election Code
The Communications Commission has issued a written caution to BMG, Alt-Info, Kvemo Kartli TV and Radio Company, Marneuli TV, Media Centre for Open Abkhazia, Advertising of the Future, Imperia, Voice of Abkhazia, Med FM and Media Group for violating the Election Code of Georgia. According to the Election Code, a broadcast licence holder or authorised broadcaster must, not later than 5 calendar days from the 60th day before polling, for the purpose of publishing on the website of the...