ComCom-მა მედიაწიგნიერების კვირეული მასწავლებელთა ფორუმით გახსნა
კომუნიკაციების კომისიამ, მედია და ინფორმაციული წიგნიერების გლობალური კვირეული საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში, მასწავლებელთა ფორუმით დაიწყო, რომლის ფარგლებშიც, მედიაწიგნიერების სტანდარტისა და “მედიაწიგნიერების გაკვეთილების” სახელმძღვანელოს პრეზენტაცია გაიმართა. ფორუმს 60-მდე პედაგოგი და ონლაინ რეჟიმში, 40-ზე მეტი დაინტერესებული პირი ესწრებოდა. შეხვედრა მისასალმებელი სიტყვით ComCom-ის წევრმა, ნათია კუკულაძემ, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის...
12:49
ComCom-ის ორგანიზებით, 24-31 ოქტომბერს მედია და ინფორმაციული წიგნიერების კვირეული გაიმართება
ოქტომბერი 23, 2023 12:49
კომუნიკაციების კომისია, გაეროს წევრ ქვეყნებთან ერთად, 24-31 ოქტომბერს საქართველოში რიგით მესამე, მედია და ინფორმაციული წიგნიერების კვირეულს გამართავს. კვირეულის მანძილზე, დაგეგმილია სხვადასხვა აქტივობა და ღონისძიებები თბილისსა და რეგიონებში, რომლებიც განკუთვნილია როგორც სკოლის მოსწავლეებისთვის, ასევე, პედაგოგებისთვის, მშობლებისთვის, სტუდენტებისა და სტარტაპეკოსისტემით დაინტერესებული ახალგაზრდებისთვის. სპეციალურად კვირეულისთვის კომუნიკაციების კომისია საქართველოში მედიაწიგნიერების საერთაშორისო...
ComCom-მა ტექნიკურ უნივერსიტეტში საჯარო ლექცია “მედია გარემო და მედიის რეგულირება” ჩაატარა
ოქტომბერი 23, 2023 12:11
კომუნიკაციების კომისიამ, სატელეკომუნიკაციო სფეროს შესახებ სტუდენტების ინფორმირების მიზნით, საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში საჯარო ლექცია “მედია გარემო და მედიის რეგულირება” ჩაატარა. შეხვედრას ComCom-ის წევრი, ივანე მახარაძე გაუძღვა, რომელმაც მონაწილეებთან საქართველოში არსებული მედია გარემოს შესახებ ისაუბრა. ლექციის მანძილზე, სტუდენტებმა მიიღეს ინფორმაცია იმის შესახებ, თუ როგორია ქვეყნის მედიაპოლიტიკა, რა არის საჭირო ტელე და რადიო მაუწყებლობის დასაწყებად, რა მიმართულებებს...
მედიააკადემიაში ჟურნალისტებისთვის სემინარი “როგორ გავაშუქოთ კულტურის ამბები” ჩატარდა
კომუნიკაციების კომისიის მედიააკადემიაში, ჟურნალისტებისა და ჟურნალისტიკის ფაკულტეტის სტუდენტებისთვის სემინარი “როგორ გავაშუქოთ კულტურის ამბები” ჩატარდა. სემინარს ტელეწამყვანი ნიკოლოზ წულუკიძე გაუძღვა და მონაწილეებს მედიის სფეროში მიღებული 15 წლიანი გამოცდილება გაუზიარა. ორდღიანი სემინარის ფარგლებში, განხილული იყო თუ რა თავისებურებები ახასიათებს კულტურის სფეროს სიახლეების გაშუქებას და რა ცოდნასა თუ უნარებს მოითხოვს ჟურნალისტისგან, რომელსაც მაღალი კონკურენციის პირობებში უწევს...
ComCom-მა ალტე უნივერსიტეტში 5G-ის შესახებ საჯარო ლექცია ჩაატარა
ოქტომბერი 20, 2023 11:06
კომუნიკაციების კომისიამ, ახალგაზრდებში სატელეკომუნიკაციო სფეროსა და თანამედროვე ტექნოლოგიების შესახებ ცნობიერების ამაღლების მიზნით, ალტე უნივერსიტეტის სტუდენტებთან 5G ტექნოლოგიის შესახებ საჯარო ლექცია ჩაატარა. ლექციის ფარგლებში, ComCom-ის სპექტრისა და ტექნოლოგიის დეპარტამენტის უფროსმა, სანდრო ქარუმიძემ, სტუდენტებს  5G-ის უპირატესობებისა და დანერგილი ტექნოლოგიებისგან მისი განმასხვავებელი ნიშნების შესახებ დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა. შეხვედრაზე ასევე მიმოხილული იყო ამ მიმართულებით მსოფლიოში...
15:29
ComCom-ის წევრმა ეკატერინე იმედაძემ კომუნიკაციების საერთაშორისო ფორუმზე მარეგულირებლების ახალ გამოწვევებზე...
ოქტომბერი 19, 2023 15:29
კომუნიკაციების კომისიის წევრმა, ეკატერინე იმედაძემ, კომუნიკაციების საერთაშორისო ინსტიტუტის (IIC) მიერ ორგანიზებულ მარეგულირებელთა საერთაშორისო ფორუმში მიიღო მონაწილეობა. ღონისძიების ფარგლებში, გაიმართა პანელური დისკუსია თემებზე “მომავლის მარეგულირებლების სტრუქტურები და მოდელები“ და „გლობალური პროგრესი”. პანელურ განხილვაში ComCom-ის წევრთან ერთად, ბელგიის საფოსტო სერვისებისა და ტელეკომუნიკაციების ინსტიტუტის (BIPT) საბჭოს თავმჯდომარე მიშელ ვან ბელინგენი, აშშ-ის ფედერალური...
ComCom-მა მედიაწიგნიერების ფორმალურ განათლებაში ინტეგრირების მიზნით, სკოლებში საინფორმაციო შეხვედრები დაიწყო
ოქტომბერი 19, 2023 10:45
კომუნიკაციების კომისიამ, მედიაწიგნიერების ფორმალურ განათლებაში ინტეგრირების ხელშეწყობის მიზნით, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ჩართულობით და გაეროს ბავშვთა ფონდის ორგანიზებით, საქართველოს რეგიონების სკოლებში საინფორმაციო შეხვედრები დაიწყო. პირველი შეხვედრა ბათუმის N6 საჯარო სკოლაში გაიმართა, რომლის ფარგლებშიც, 40 სკოლის დირექტორისთვის და რესურს ცენტრის წარმომადგენლებისთვის, მედიაწიგნიერების საგნის და შესაბამისი საგანმანათლებლო რესურსების შესახებ პრეზენტაცია ჩატარდა. პროექტი...
“მედია გარემო და მედიის რეგულირება” - ComCom-მა “თსუ”-ს სტუდენტებისთვის საჯარო ლექცია ჩაატარა
ოქტომბერი 18, 2023 10:41
კომუნიკაციების კომისიამ, ახალგაზრდებში სატელეკომუნიკაციო სფეროს შესახებ ცნობიერების ამაღლების მიზნით, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებთან საჯარო ლექცია -“მედია გარემო და მედიის რეგულირება” გამართა. შეხვედრას კომუნიკაციების კომისიის წევრი, ივანე მახარაძე გაუძღვა, რომელმაც სტუდენტებს საქართველოში არსებული მედია გარემოს შესახებ დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა. ლექციის ფარგლებში,  განხილული იყო თუ როგორია ქვეყნის მედიაპოლიტიკა, რა არის საჭირო ტელე და რადიო მაუწყებლობის...
ComCom-ის წევრმა ივანე მახარაძემ ევროკავშირის წარმომადგენლებთან მედიაგარემო და ტელეკომ პროექტები შეაჯამა
ოქტომბერი 13, 2023 13:43
კომუნიკაციების კომისიის წევრმა, ივანე მახარაძემ, ბრიუსელში გამართულ საქართველო-ევროკავშირის ასოცირების ეკონომიკური და დარგობრივი თანამშრომლობის ქვეკომიტეტის მე-4 თემატური ჯგუფის სხდომაზე, საქართველოში მედიისა და ტელეკომ სექტორში არსებული გარემო შეაფასა.  შეხვედრა მიზნად ისახავდა საქართველოს მიერ ევროკავშირში ინტეგრაციის კუთხით მიღწეული შედეგების შეჯამებას ისეთი მიმართულებებით, როგორებიცაა: საინფორმაციო საზოგადოება, აუდიო-ვიზუალური და მედიის სფერო, მეცნიერება და ტექნოლოგიები, განათლება,...
ComCom-მა BTU-ს სტუდენტებისთვის 5G-ის შესახებ საჯარო ლექცია ჩაატარა
ოქტომბერი 13, 2023 10:32
კომუნიკაციების კომისიამ, ახალგაზრდებში სატელეკომუნიკაციო სფეროს შესახებ ცნობიერების ამაღლების მიზნით, ბიზნესისა და ტექნოლოგიების უნივერსიტეტში 5G-ის შესახებ საჯარო ლექცია ჩაატარა. საინფორმაციო შეხვედრის ფარგლებში, ComCom-ის სპექტრისა და ტექნოლოგიის დეპარტამენტის უფროსმა, სანდრო ქარუმიძემ, სტუდენტებს დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა 5G-ის, მისი უპირატესობებისა და განმასხვავებელი ნიშნების შესახებ. ლექციაზე ასევე მიმოხილული იყო ამ მიმართულებით მსოფლიოში არსებული ტენდენციები, საქართველოს პერსპექტივები...

Member of the Communications Commission Natia Kukuladze, Head of the Media Development Department Mariam Dakhundaridze and Head of International Relations Nino Grdzelishvili met their British colleagues from the Office of Communications (OFCOM). The working visit was aimed at deepening cooperation with OFCOM and sharing experience in media literacy. Issues discussed during the meeting included the development of media literacy strategy, implementation of research and coordination among the...
ComCom Conducting a Study for Georgia’s Accession to EU Roaming Space
The Communications Commission, together with the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, presented to mobile operators the results of the economic impact analysis conducted for the purpose of Georgia's accession to the European Union roaming space. The project serves to prepare the relevant legal and economic bases, reduce roaming tariffs and reduce both wholesale and retail tariffs for international calls made between Georgia and the European Union. Within the framework of...
Cellfie Mobile Obtains Licenses to Implement 5G
The Communications Commission has issued licenses to Cellfie Mobile for the use of frequency resources to implement 5G internet for a period of 15 years. In the auction held by the Commission for the implementation of 5G, Cellfie Mobile won one combined and three separate lots for frequency ranges of 700 MHz, 3400-3600 MHz, 2600 MHz and 1800 MHz. The combined cost of these lots was GEL 4,497,045, with the operator paying 30% of the sum into the state budget. The terms of the auction...
COMCOM Trains 100 Locals in Ambrolauri in Digital Literacy
As part of the Digital Support Programme, the Communications Commission trained has 100 locals in the villages of Nikortsminda, Sadmeli, Chrebalo and Kvatskhuti in the Municipality of Ambrolauri in digital literacy and safe use of the internet. With the help of specialists, beneficiaries learned how to search for information, create and use e-mail, use Google Maps and Google Translator, share locations and use online communication tools. As of now, around 2900 beneficiaries in the...
ComCom Trains 170 Locals in Ozurgeti in Internet Use
As part of the Digital Support Programme, the Communications Commission trained 170 locals in the villages of Baileti, Bogili, Chanieturi, Akhalsopeli, Tsikhisperdi, Vake, Motsvnari, Khrialeti, Mtispiri, Gaghma Dazbu and Pampaleti in the Municipality of Ozurgeti in digital literacy and safe use of the internet. With the help of specialists, beneficiaries learned how to search for information, create and use e-mail, use Google Maps and Google Translator, share locations and use online...
5G Auction Concludes – the New Technology will be Implemented by “Cellfie Mobile”
The Communications Commission has concluded its auctions for the implementation of 5G mobile internet. “Cellfie Mobile” won the separate lots N18, N19 and N24, and was allocated 2600 MHz and 1800 MHz frequency bands. The price of the lots was GEL 226,800, GEL 226,800 and 1,386,000 respectively. “Cellfie Mobile” will be given 1 month to obtain a license and pay 30% of the aforementioned fee into the state budget. The operator will also have an obligation to allow a mobile...
Advertising Revenues of TV and Radio Broadcasters Increase by 22.4% in the Second Quarter of 2023
In the second quarter of 2023, the total commercial advertising revenues of TV and radio broadcasters increased by 22.4% year-on-year to GEL 23.3 million. In case of TV broadcasters alone, advertising revenues in Q2 amounted to GEL 21.4 million, which represents an increase of GEL 3.9 million over the same period last year. Direct advertising accounted for 66.9% of TV advertising revenues. The share of sponsorship revenues fell by 5.1%, while the share of product placement increased by 3.9%...
ComCom Cautions “Magticom” for Unlawful Broadcasting of an 18+ Programme
The Communications Commission has issued a written caution to Magticom for the unlawful broadcasting of a programme unsuitable for minors. In June 2023, the Commission received a public complaint regarding a film containing a sex scene, which was aired at 21:00 by the authorised broadcaster “Magti Kino” owned by Magticom. Based on the complaint, the Commission monitored the programme broadcasted by “Magti Kino.” The monitoring identified violations of the Code on...
Cellfie Mobile Wins the 5G Auction
The Communications Commission has declared Cellfie Mobile the winner of combined lot N2 in the auction for the implementation of 5G mobile internet. The company will be allotted 700 MHz and 3400-3600 MHz frequency ranges. Based on the conditions set by the Commission, in return for obtaining the right to use the aforementioned frequency resources, as well as a 20% discount (bringing the fee down to a total of GEL 2,657,445), Cellfie Mobile will have an obligation to allow a mobile virtual...
The Media Academy of the Communications Commission has added another series of online lectures to its Masterclass project – this time, by the TV presenter and producer Noe Sulaberidze. The masterclass consists of 4 video lectures, and is available on the Media Academy YouTube channel free of charge. During the lectures, Noe Sulaberidze talks about his 14 years of experience as a producer. Based on his own examples, he shares with the listeners the principles of recruiting a team,...