„კავკასუს ონლაინს“ შესაძლოა ავტორიზაცია შეუჩერდეს
კომუნიკაციების კომისიამ შპს „კავკასუს ონლაინი“ და შპს „რკინიგზის ტელეკომი“ წილების კომისიის თანხმობის გარეშე გასხვისების გამო, 30-30 ათასი ლარით დააჯარიმა. კომისიამ კომპანიებს 17 ოქტომბერს გაფრთხილება მისცა და სამართალდარღვევის აღმოსაფხვრელად ვადა განუსაზღვრა. კომპანიები ვალდებული იყვნენ 3 დეკემბრამდე წილების გასხვისებამდე არსებული მდგომარეობა აღედგინათ და აღნიშნულის დამადასტურებელი დოკუმენტაცია კომისიაში წარედგინათ. თუმცა, კომპანიების მხრიდან აღნიშნული ვალდებულება არ...
11, 2019
16:54
პარლამენტმა კომუნიკაციების კომისიის წევრად მეორე ვადით კახა ბექაური აირჩია
დეკემბერი 11, 2019 16:54
საქართველოს პარლამენტმა  კომუნიკაციების კომისიის წევრად ხმათა უმრავლესობით კახა ბექაურის კანდიდატურას დაუჭირა მხარი. დეპუტატების  გადაწყვეტილებით კახა ბექაური კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის წევრად ექვსი წლის ვადით იქნა არჩეული. კახა ბექაურს კომისიის წევრობის უფლებამოსილების ვადა 2020 წლის 24 იანვარს ეწურება. ბექაური 2014 წლიდან კომუნიკაციების კომისიის წევრია, ხოლო 2017 წლიდან ის კომისიის თავმჯდომარის პოზიციას იკავებს. კახა ბექაურის კომისიის  წევრად დანიშვნის შესაბამისი...
06, 2019
მედიააკადემიის საჯარო ლექცია - საგარეო პოლიტიკა და დიპლომატიის როლი კონფლიქტების მოგვარებაში
დეკემბერი 06, 2019 10:12
როგორ გავაშუქოთ საერთაშორისო კონფლიქტები, რა უნდა ვიცოდეთ დიპლომატიასა და საქართველო-რუსეთის მოლაპარაკებების შესახებ - ამ თემაზე პრაღიდან დაბრუნებულმა რუსეთთან ურთიერთობის საკითხებში საქართველოს პრემიერ - მინისტრის სპეციალურმა წარმომადგენელმა ზურაბ აბაშიძემ მედიააკადემიაში საჯარო ლექცია გამართა. როგორია საქართველოს საგარეო პოლიტიკა და რა როლი აქვს დიპლომატიურ სამყაროს  კონფლიქტების მოგვარებაში, რა სირთულეები უძღვის ხოლმე პრაღაში „აბაშიძე-კარასინის“ მოლაპარაკებებს, რა შედეგები...
27, 2019
11:26
კომუნიკაციების კომისია მოსწავლეებისთვის აცხადებს კონკურსს „ნამდვილი თუ მოგონილი?!“
ნოემბერი 27, 2019 11:26
კომუნიკაციების კომისია და „მედიააკადემია“ მოზარდებში მედიაწიგნიერების, კრიტიკული და ლოგიკური აზროვნების, ანალიზისა და ფაქტების გადამოწმების უნარების განვითარების მიზნით, 27 ნოემბრიდან 27 დეკემბრის ჩათვლით, აცხადებს კონკურსს „ნამდვილი თუ მოგონილი?!“. კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლია მე-9, მე-10 და მე-11 კლასის ყველა მოსწავლეს. კონკურსის პარალელურად, ათამდე სკოლაში მედიაწიგნიერების დეპარტამენტის წარმომადგენლები ფაქტების გადამოწმებისა და ყალბი ინფორმაციის...
ეროვნულ როუმინგზე და მობილურ ვირტუალურ ქსელის ოპერატორზე წვდომის პირობების რეკომენდაციები
ნოემბერი 26, 2019 11:04
კომუნიკაციები კომისია „ეროვნულ როუმინგზე და მობილურ ვირტუალურ ქსელის ოპერატორზე წვდომის პირობების რეკომენდაციები“-ს შესახებ დოკუმენტს აქვეყნებს. კომუნიკაციების კომისია ითვალისწინებს ეროვნულ როუმინგზე (NR) და მობილური ვირტუალური ქსელის ოპერატორის (MVNO) დაშვების შესახებ მზარდ მოთხოვნილებას და შეიმუშავა დოკუმენტი, რომელიც საკონსულტაციო მომსახურების, ეროვნულ როუმინგზე და მობილურ ვირტუალურ ქსელის ოპერატორების წვდომის პირობების რეკომენდაციების შემუშავების პროექტის...
10:13
მედიაწიგნიერების ონლაინ აპლიკაცია „Happy Onlife“ უკვე ქართულ ენაზეა ხელმისაწვდომი
ნოემბერი 26, 2019 10:13
მედიაწიგნიერების განვითარებისა და ხელშეწყობისთვის ევროკავშირის 8 ქვეყანაში ერთ-ერთ ყველაზე წარმატებულ პროექტად აღიარებული ონლაინ აპლიკაცია და სამაგიდო თამაში „Happy Onlife“ უკვე ქართულ ენაზეა ხელმისაწვდომი. კომუნიკაციების კომისიამ “Happy Onlife”-ის ადაპტირებული ვერსია შექმნა და ქართულ ენაზე თარგმნა. დღეიდან ბავშვებს, მშობლებსა და მასწავლებლებს შეუძლიათ აპლიკაციის საშუალებით, გაეცნონ ციფრული მედიის უსაფრთხოდ გამოყენების წესებს. აპლიკაციის მიზანია, ბავშვებმა და მოზარდებმა...
ტელევიზიების სარეკლამო შემოსავალი - 2019 წლის III კვარტალი | ComCom
ნოემბერი 18, 2019 14:51
2019 წლის მესამე კვარტალში ტელე-მაუწყებლების სარეკლამო შემოსავლებმა სულ 12,783,323 ლარი შეადგინა. სატელევიზიო სარეკლამო შემოსავლები რეკლამას, სპონსორობას, პროდუქტის განთავსებას, განცხადებებს და ტელეშოპინგს მოიცავს. 2019 წლის მესამე კვარტალში, სატელევიზიო სარეკლამო შემოსავლები მაუწყებლების ჭრილში ასე გადანაწილდა: ტელეიმედი - 5,125,096.93 ლარი სამაუწყებლო კომპანია რუსთავი 2 – 3,681,875.00 ლარი საზოგადოებრივი მაუწყებელი - 324,175.86 ლარი ტელეკომპანია პირველი - 831,778.00 ლარი სილქნეტი -...
„ფოტოჟურნალისტიკა“ - მედიააკადემიის ტრენინგი ჟურნალისტებისთვის
ნოემბერი 14, 2019 10:45
კომუნიკაციების კომისიის მედიააკადემიამ რეპორტიორებისთვის ფოტოჟურნალისტიკის სამდღიანი სემინარი ჩაატარა, რომლის ფარგლებშიც, ჟურნალისტები ფოტოგრაფიისა და ფოტორეპორტაჟის ძირითად საკითხებს გაეცნენ. როგორ გადავიღოთ ფოტო ახალი ამბების გაშუქებისას, როგორ მოვამზადოთ ფოტორეპორტაჟი და განვასხვავოთ ნამდვილი ფოტო ყალბისგან (fake) - სწორედ ამ თემებზე მიიღეს ამომწურავი ინფორმაცია ჟურნალისტებმა ფოტორეპორტიორ დავით მძინარაშვილისგან. თანამედროვე სამყაროში, როდესაც ინფორმაციის მიღების საშუალებად სულ უფრო და უფრო...
18:57
ფრიდომ ჰაუსი: საქართველო ინტერნეტის თავისუფლების რეიტინგში მსოფლიო ათეულშია
ნოემბერი 05, 2019 18:57
„ფრიდომ ჰაუსის“ კვლევის მიხედვით, საქართველო 2019 წელს ინტერნეტის თავისუფლების ინდექსით მსოფლიო ათეულშია და 75 ქულით იტალიასთან ერთად მე-10 ადგილს იკავებს. „ფრიდომ ჰაუსის“ შეფასებით, საანგარიშო პერიოდში საქართველოში ინტერნეტის  თავისუფლება სრულად იყო დაცული. ინტერნეტის თავისუფლების კუთხით, საქართველო ისეთ განვითარებულ ქვეყნებს უსწრებს, როგორიც არის იაპონია (73 ქულა) და უნგრეთი (72 ქულა). ინტერნეტის თავისუფლების რეიტინგში საქართველო ისეთი ქვეყნების გვერდითაა, როგორიც...
31, 2019
10:51
კომისიის აპარატის მრჩეველთა საბჭოს წევრი სერგო შავგულიძე ITU-R SG5 თავმჯდომარის მოადგილედ აირჩიეს
ოქტომბერი 31, 2019 10:51
კომუნიკაციების კომისიის აპარატის მრჩეველთა საბჭოს წევრი, ტექნიკურ მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი სერგო შავგულიძე მეორე ოთხწლიანი ვადით ტელეკომუნიკაციის საერთაშორისო კავშირის (ITU) რადიოსაკომუნიკაციო სექტორის მე-5 შემსწავლელი ჯგუფის (ITU-R SG5) თავმჯდომარის მოადგილედ აირჩიეს. არჩევნები ეგვიპტეში, ქალაქ შარმ-ელ-შეიხში, ტელეკომუნიკაციის საერთაშორისო კავშირის ორგანიზებული რადიოკომუნიკაციის მსოფლიო ასამბლეის (RA-2019) ფარგლებში გაიმართა. ასამბლეაზე საქართველოს დელეგაციას სერგო შავგულიძე...

19 month project with over 190 expert missions of Lithuanian, German and Polish experts helped define Georgian secondary legislation and guidelines on communications in line with EU standards.  On Friday, 5th July 2019, the Closing Conference of EU-funded Twinning Project” Supporting the Georgian National Communication Commission (GNCC) in developing of its electronic communications regulatory framework and operational capacities in line with EU regulatory framework”...
05, 2019
Communications Commission organises the final Conference of the Twinning Project
July 05, 2019 13:18
The Communications Commission has held the final conference of the twinning project “Supporting the Georgian National Communications Commission (GNCC) in Developing the Regulatory Framework for Electronic Communications and Operational Capacities.” Project leaders reviewed the results of their 19-month collaboration and talked about future prospects. The documents devised as part of the project serve to gradually bring Georgian legislation in line with EU directives and...
9:19
Winners of the Media Literacy Competition “Truth or Fiction?”
July 05, 2019 9:19
The Communications Commission has held the presentation and awards event for the media literacy competition “Truth or Fiction?” The contest, which aims to develop critical thinking, analysis and fact-checking skills, has four winners. 20 pupils from 10th and 11th grades took part in the competition. The winners were selected by a competent jury panel. The contest was organised by the Communications Commission and the Media Academy together with the Ministry of Education, Science,...
20, 2019
15:21
Media Academy Training for Managers, Producers and Presenters
June 20, 2019 15:21
The Communications Commission, Media Academy and the United States Embassy have jointly organised a training event for media managers, producers and presenters on the subject of Russian propaganda and ways of fighting it. The event was led by the Director of the Russia Program at the Center for European Policy Analysis (CEPA), Brian Whitmore. CEPA studies political processes in Central and Eastern Europe and Russia. Brian Whitmore was a senior analyst at Radio Liberty and worked as foreign...
18, 2019
16:23
Communications Commission publishes the Second Media Monitoring Report for the Midterm Election Period
June 18, 2019 16:23
The Communications Commission has published the second media monitoring report for the 2019 midterm parliamentary elections, covering the period between 20 May and 9 June 2019. Nine broadcasting channels and radio broadcasters were monitored during the reporting period. During the monitoring process, the Commission scrutinised the following: a) Election advertising; b) Election debates; c) News and political programmes; d) Election campaigning; e) Public opinion polls and research. The media...
14, 2019
19:26
Service for Magtifix Customers will resume on 17 June
June 14, 2019 19:26
The Communications Commission has extended Magticom’s CDMA license by 10 years. Consequently, unrestricted service will resume for Magtifix customers on 17 June. More than 100,000 Magtifix subscribers will once again be able to enjoy uninterrupted communication services. To protect public interests and ensure uninterrupted provision of telephone communication services, the Commission offered Magticom favourable terms. The company’s CDMA license was extended with special conditions....
11:27
News Formats and Marketing on the Radio – Media Academy Workshop for Radio Journalists
June 14, 2019 11:27
The Media Academy of the Communications Commission held a two-day workshop for radio journalists on the subject of news formats and marketing on the radio. Eleven journalists from Georgian radio broadcasters took part in the training. The first part of the workshop was devoted to radio reporting, news and radio programme production, while the second part dealt with the concept of radio, strategy and marketing. What is modern radio, have the storytelling techniques changed, how are radio...
13, 2019
12:28
Communications Commission invites Partners to discuss Hate Speech
June 13, 2019 12:28
The Communications Commission has invited international partners to a working meeting dealing with draft changes to the Law of Georgia on Broadcasting concerning hate speech, war propaganda and harmful influence on underage persons. In accordance with the EU-Georgia Association Agreement, Georgia is committed to bringing its legislation in line with the 2010/13/EU Directive on Audiovisual Media Services. As part of the Association Agreement, Georgia must adopt changes to the Law on Broadcasting...
12, 2019
Communications Commission and Media Academy host the German Regulatory Commission (BLM)
June 12, 2019 14:30
To further enhance effectiveness of the Media Academy’s activities, the Communications Commission invited the President of the Bavarian Regulatory Commission (BLM) Siegfried Schneider and other BLM representatives for a four-day visit to Georgia. The Communications Commission has worked closely with BLM to develop media literacy in Georgia. For the past year, the Media Academy has also been using the BLM model of organising seminars and workshops for journalists, focussing on multimedia...
11, 2019
16:32
Communications Commission calls on Magticom to ensure that Magtifix Subscribers are not left without Service
June 11, 2019 16:32
The Communications Commission has issued a statement regarding the expiry of Magticom’s CDMA license on 17 June. After the expiry of the license, the company will no longer be able to provide customers with the Magtifix service. Over the last two months, the Commission has acted in the best interests of the subscribers by offering the company numerous concessions and various solutions for extending the license. However, Magticom has so far rejected all proposals presented by the...