აგვისტო 01, 2025 16:03
კომუნიკაციების კომისიამ „ციფრული მხარდაჭერის პროგრამა“ წარმატებით დაასრულა სენაკისა და ხონის მუნიციპალიტეტებში. ციფრული წიგნიერებისა და ინტერნეტის მიზნობრივად გამოყენების შესახებ სენაკში 46, ხოლო ხონში 39 სემინარი ჩატარდა, რომელთა ფარგლებშიც ჯამში 1200-ზე მეტი პირი გადამზადდა. შეხვედრების ფარგლებში ბენეფიციარებმა ციფრული წიგნიერებისა და ინტერნეტის უსაფრთხოდ გამოყენების შესახებ სრულიად უფასოდ აიმაღლეს ცნობიერება და გაეცნენ ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორებიცაა ინტერნეტში სასურველი ინფორმაციის მოძიება, Google-ის აპლიკაციებით სარგებლობა, სოციალური პლატფორმების მიზნობრივად გამოყენება და სხვა.
„ციფრული მხარდაჭერის პროგრამამ“, რომელსაც კომუნიკაციების კომისია 2022 წლიდან საქართველოს რეგიონებში უწყვეტად ახორციელებს, უკვე 17 მუნიციპალიტეტის 247 სოფელი და დასახლებული პუნქტი მოიცვა. პროგრამის ფარგლებში კი 9000-მდე ბენეფიციარია გადამზადებული.
შეგახსენებთ, რომ „ციფრული მხარდაჭერის პროგრამა“ პროექტ Log-in Georgia-ს შემადგენელი ნაწილია, რომელიც ინტერნეტიზაციის სახელმწიფო პროგრამის მხარდასაჭერად ტარდება. Log-in Georgia საქართველოს 500,000-მდე სოფლად მცხოვრებისთვის მაღალხარისხიანი ინტერნეტის მიწოდების შესაძლებლობის შექმნასა და ციფრული სერვისების სასარგებლო გამოყენების ხელშეწყობას ისახავს მიზნად. პროექტი მსოფლიო ბანკისა და ევროპის საინვესტიციო ბანკის თანადაფინანსებით ხორციელდება.

The Communications Commission has successfully concluded the Digital Support Programme in the municipalities of Senaki and Khoni. The Commission held 46 seminars on digital literacy and internet use in Senaki, and 39 seminars in Khoni, with more than 1200 persons being trained in total. Beneficiaries receive free training and learned about important issues such as finding the desired information online, using Google applications and social platforms, etc.
As part of the Digital Support Programme, which has already covered 247 settlements in 17 municipalities, more than 9,000 citizens from different regions in Georgia have been trained since 2022.
The Digital Support Programme is part of the Log-in Georgia project, which is co-funded by the World Bank and the European Investment Bank. It is being implemented to support the Georgian State Internetization Programme. The project aims to provide around 500,000 people in rural settlements in Georgia with access to affordable high-quality internet services, as well as to help develop digital skills and facilitate the use of digital services.