ციფრული მიწისზედა ღია საეთერო ტელემაუწყებლობა - რა ვიკითხოთ სამომხმარებლო ტექნიკის მაღაზიებში?
2015 წლიდან საქართველო ციფრულ მიწისზედა საეთერო მაუწყებლობაზე გადადის. რეფორმის განხორციელება საერთაშორისო სატელეკომუნიკაციო გაერთიანების (ITU) წევრი ქვეყნების, მათ შორის საქართველოს, საერთაშორისო ვალდებულებას წარმოადგენს, რომელიც ჟენევის 2006 წლის ხელშეკრულებით განისაზღვრა.
მოსახლეობის ინფორმირებულობის ამაღლების მიზნით არაერთი აქტივობა განხორციელდა, მათ შორის ერთ-ერთი ცხელი ხაზის ამოქმედებაა. დღეს მოსახლეობას შეუძლია დარეკოს ნომერზე 14 80 და დღე-ღამის ნებისმიერ დროს მიიღოს ამომწურავი ინფორმაცია ციფრულ საეთერო მაუწყებლობაზე გადასვლასთან დაკავშირებით.
მოსახლეობის მხრიდან სწორედ ცხელ ხაზზე შემოსული კითხვების მონიტორინგის შედეგად, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ციფრული მაუწყებლობის სააგენტომ შეარჩია მნიშვნელოვანი თემები, რომლებსაც მოსახლეობას ამჯერად პრესის საშუალებით ვთავაზობთ.
ციფრული ღია საეთერო მაუწყებლობის მისაღებად თანამედროვე ტელევიზორის ან სეთ-თოფ ბოქსის შეძენისას მნიშვნელოვანია, მომხმარებელი ტექნიკის მაღაზიაში ინფორმირებული მივიდეს. მან უნდა იცოდეს, თუ რა ფუნქციონალის ტელევიზორი ან მიმღები დასჭირდება ანალოგური მიწისზედა სიგნალის გათიშვის შემდეგ.
საქართველო, რადიოსიხშირეების მაქსიმალურად ეფექტიანად გამოყენების მიზნით, ციფრული მიწისზედა სატელევიზიო ქსელების დასანერგად გამოიყენებს დღეისათვის ერთ-ერთ ყველაზე დახვეწილ და აპრობირებულ DVB-T2 სტანდარტს, მონაცემთა შემჭიდროვების MPEG 4 ტექნოლოგიით, რომელიც შესაძლებლობას იძლევა, ერთი მულტიპლექს პლატფორმისათვის გამოყოფილი სიხშირული რესურსის ფარგლებში, გავრცელდეს საშუალოდ 15-მდე სტანდარტული გარჩევადობის (SD) ან 4-დან 6-მდე მაღალი გარჩევადობის (HD) სატელევიზიო პროგრამა.
რა უნდა იკითხოს მომხმარებელმა, როდესაც ყიდულობს ციფრული ღია საეთერო მაუწყებლობისათვის საჭირო სეთ-თოფ ბოქსს?
თუ მომხმარებლის ტელევიზორი ვერ აკმაყოფილებს საქართველოში ციფრული ტელევიზორებისთვის განკუთვნილ ტექნიკურ მოთხოვნებს, მოუწევს DVB-T2 სტანდარტის მხარდაჭერის მქონე ციფრული სიგნალის ინდივიდუალური მიმღები მოწყობილობის - სეთ-თოფ ბოქსის შეძენა. სასურველია, სეთ-თოფ ბოქსის ფუნქციონალი აკმაყოფილებდეს საქართველოში ინდივიდუალური მიმღები მოწყობილობისთვის შემუშავებულ ტექნიკური მოთხოვნების დოკუმენტს.
ციფრული ღია საეთერო მაუწყებლობისთვის განკუთვნილი სეთ-თოფ ბოქსის შერჩევის შემდეგ, მოქალაქემ უნდა სთხოვოს მაღაზიის კონსულტანტს, რომ აღნიშნული მიმღები მიაერთოს ტელევიზორს და ღია საეთერო სამაუწყებლო ანტენას, რათა დარწმუნდეს, რომ პარალელური მაუწყებლობის რეჟიმში (2015 წლის 17 მარტიდან 17 ივნისამდე) იღებს არანაკლებ 8 პროგრამას. მათ შორის: საზოგადოებრივი მაუწყებლის I და II არხები, აჭარის საზოგადოებრივი მაუწყებელი, ,,რუსთავი 2’’, ,,იმედი’’, , ,,კომედი არხი’’, ,,ტაბულა’’ და ,,GDS’’ .
მყიდველი აუცილებლად უნდა დაინტერესდეს, რომ სეთ-თოფ ბოქსს შეუძლია ელექტრონული პროგრამების გზამკვლევის ჩვენება და აგრეთვე, ქართული შრიფტის აღქმა, მაგალითად, საზოგადოებრივი მაუწყბელის I და II არხების (GPB 1 და GPB 2) გადაცემის შინაარსი უნდა იკითხებოდეს ქართულ ენაზე.
სასურველია, მოქალაქემ შეამოწმოს, რომ მიმღებს მოჰყვება ქართულენოვანი სამომხმარებლო ინსტრუქცია.
რეკომენდებულია, სეთ-თოფ ბოქსს თან ახლდეს RoHS და CE სერთიფიკატები იმის დასადასტურებლად, რომ საქონელი აკმაყოფილებს ევროკავშირის მიერ დადგენილ მომხმარებელთა უსაფრთხოების, ჯანმრთელობისა და გარემოს დაცვის მოთხოვნებს.
თუ გაქვთ სურვილი, რომ აღნიშნული სეთ-თოფ ბოქსის საშუალებით მიიღოთ მაღალი გარჩევადობის (HD) პროგრამები, უნდა შეამოწმოთ, აქვს თუ არა მიმღებს HDMI კაბელის შესაერთებელი ინტერფეისი (პორტი).
დამატებით სხვა აქსესუარებთან ერთად ტელევიზორთან მისაერთებლად სეთ-თოფ ბოქსს დასჭირდება HDMI, RCA ან SCART კაბელი.
სეთ-თოფ ბოქსის შეძენისას მნიშვნელოვანია მომხმარებელმა იკითხოს, თუ როგორ მიიღებს ის აპარატის მონტაჟის სერვისს.
მყიდველმა აუცილებლად უნდა შეამოწმოს, მოჰყვება თუ არა სეთ-თოფ ბოქსს საგარანტიო პირობები.
რა უნდა იკითხოს მომხმარებელმა ტექნიკის მაღაზიაში, როდესაც ტელევიზორს ყიდულობს იმისათვის, რომ მიიღოს ციფრული ღია საეთერო პროგრამები?
(ასეთ ტელევიზორს ინტეგრირებულს ან iDTV -ს უწოდებენ)
მომხმარებელს, რომელსაც სურს შეიძინოს ახალი, თანამედროვე ტელევიზორი იმისათვის, რომ მიიღოს ციფრული ღია საეთერო პროგრამები, უნდა შეარჩიოს DVB-T2 სტანდარტის მხარდაჭერის მქონე ტელევიზორი. სასურველია, აღნიშნული ტელევიზორის ფუნქციონალი აკმაყოფილებდეს საქართველოში ციფრული ტელევიზორებისთვის შემუშავებულ ტექნიკური მოთხოვნების დოკუმენტს.
ტელევიზორის შერჩევის შემდეგ მომხმარებელმა უნდა სთხოვოს მაღაზიის კონსულტანტს, რომ აღნიშნული ტელევიზორი მიაერთოს ღია საეთერო სამაუწყებლო ანტენას, რათა დარწმუნდეს, რომ პარალელური მაუწყებლობის დროს (2015 წლის 17 მარტიდან 17 ივნისამდე) იღებს არანაკლებ 8 პროგრამას. მათ შორის: საზოგადოებრივი მაუწყებლის I და II არხები, აჭარის საზოგადოებრივი მაუწყებელი, ,,რუსთავი 2’’, ,,იმედი’’, ,,კომედი არხი’’, ,,ტაბულა’’ და ,,GDS’’ .
რეკომენდებულია, ტელევიზორს თან ახლდეს RoHS და CE სერთიფიკატები იმის დასადასტურებლად, რომ საქონელი აკმაყოფილებს ევროკავშირის მიერ დადგენილ მომხმარებელთა უსაფრთხოების, ჯანმრთელობისა და გარემოს დაცვის მოთხოვნებს.
მომხმარებელი აუცილებლად უნდა დაინტერესდეს, რომ აღნიშნულ ტელევიზორს შეუძლია ელექტრონული პროგრამების გზამკვლევის ჩვენება და აგრეთვე, ქართული შრიფტის აღქმა, მაგალითად, საზოგადოებრივი მაუწყბელის I და II არხების (GPB 1 და GPB 2) გადაცემის შინაარსი იკითხება ქართულ ენაზე.
სასურველია, ტელევიზორს თან ახლდეს ქართულენოვანი სამომხმარებლო ინსტრუქცია.
მყიდველმა აუცილებლად უნდა შეამოწმოს, მოჰყვება თუ არა ტელევიზორს საგარანტიო პირობები.
როგორ მივიღოთ გარანტირებულად ციფრული ღია საეთერო სიგნალი, თუ გვაქვს თანამედროვე, DVB-T2 სტანდარტის მხარდაჭერის მქონე ტელევიზორი?
თუ სარგებლობთ DVB-T2 სტანდარტის მხარდაჭერის მქონე ტელევიზორით (ე.წ. iDTV), ციფრული მიწისზედა ღია საეთერო სიგნალის მისაღებად დაგჭირდებათ:
- ანტენა - მოსახლეობას გამოადგება იგივე მეტრული და დეციმეტრული დიაპაზონის მქონე ანტენა, რომელსაც ანალოგური სიგნალის მიღებისას იყენებდა. ეს შეიძლება იყოს შენობის სახურავზე დამონტაჟებული ან, ცალკეულ შემთხვევებში, სატელევიზიო ანძისკენ მიმართული სახლის ანტენა.
ანტენის დიაპაზონები უნდა იყოს 174-230 მჰც სიხშირეები VHF სიხშირულ ზოლში და 470-694 მჰც სიხშირეები UHF სიხშირულ ზოლში.
- კაბელი - ციფრული საეთერო სიგნალის მისაღებად დაგჭირდებათ: სტანდარტული 75 ომი ტალღური წინაღობის მქონე კოაქსიალური კაბელი, ე.წ. ,,სატელევიზიო კაბელი’’ .
სახელმწიფო მულტიპლექს პლატფორმის სიხშირეები და არხის ნომრები მთელი საქართველოსთვის ნაჩვენებია ბმულზე:
http://gncc.ge/uploads/other/0/499.xls
შეერთების სქემა და ტექნიკური პარამეტრების გადაწყობის თანმიმდევრობა იხილეთ ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ციფრული მაუწყებლობის სააგენტოს ოფიციალურ ვებ გვერდზე: www.digitaltv.ge, სოციალურ ქსელში www.facebook.com/digitaltv.ge ან დარეკეთ ცხელ ხაზზე: 1480

Digital Terrestrial Open-Air broadcasting-What Should We Ask at Electronic Goods?
The reform implementation represents an international obligation of the International Telecommunications Union (ITU) member states, including Georgia, defined by the 2006 Geneva Agreement.
Numerous activities were carried out in order to raise public awareness, including enactment of a hot line. Today, residents can call at 14 80 number and receive detailed information 24/7 regarding the transition into digital broadcasting.
Based on inquires of the population received from the hot line, as a result of the monitoring, Digital Broadcasting Agency of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, has selected important topics which at this time are offered to the residents via press.
In order to receive digital and open air broadcasting while purchasing modern TV or “set-top-box,” it is important for the costumer to be informed when visiting electronics store. He/she should know what kind of features will TV or a receiver require after the switch off from analogue terrestrial signal.
Georgia, for the purpose of effective utilization of radio frequencies, to implement digital terrestrial TV networks will use one of the most refined and tested DVB-T2 standards in use today, MPEG 4 data compression technology which, within frequency recourses dedicated for 1 multiplex platform, allows to extend up to 15 standard definition (SD) or up to 4 or 6 high-definition (HD) television programs.
What consumers need to ask when buying a “set-top-box” needed for digital open- air broadcasting?
If the consumers’ TV set does not meet technical requirements provided for digital TV’s in Georgia, they will have to purchase an individual digital signal receiver device with DVB-T2 support – “set-top-box.” Preferably, “set-top-box” functionality should be compatible with the document of technical requirements developed for the Georgian individual receiver devices.
After selecting a “set-top-box” for digital open- air broadcasting, resident should ask a consultant to connect the noted receiver to TV and open- air broadcasting antenna in order to make sure, that during the regime of simultaneous broadcasting (from March 17, 2015 up until June 17) he/she is receiving at least 8 programs. Including: 1st and 2nd channels of Public Broadcaster, Adjara Public Broadcaster, “Rustavi 2,””Imedi,” “Comedy TV,” Tabula” and “GDS.”
The buyer should definitely express an interest so that ”set-top-box” is capable to display electronic program guide, also, must be capable of Georgian font perception, for example, the content of 1st and 2nd channels of the Public Broadcaster (GPB 1 and GPB 2)  must be readable in Georgian language.
It is preferable, if resident checks that receiver comes with consumer instruction guide in Georgian language.
It is recommended, that “set-top-box” should be accompanied by RoHS and CE certificates to confirm that the goods meet the EU consumer safety, health and environmental requirements.
If you desire to receive high definition (HD) programs by using the “set-top-box,” you must examine if receiver has HDMI cable connector interface (port).
In addition with other accessories, when connecting to TV, the “set-top-box” will need HDMI,RCA or SCART cables.
When purchasing a “set-top-box’’ it is important, that consumer asks how he/she will receive installation service of the device.
The buyer must examine whether “set-top-box” comes with warranty conditions.
What should consumer ask at electronic goods store when buying a TV set to receive digital open-air broadcasting programs?
(Such TV sets are called integrated or iDTV)
The consumer, who wishes to buy a new, modern TV set in order to receive digital open-air programs, must select a TV with DVB-T2 support. Preferably, “set-top-box” functionality should be compatible with the document of technical requirements developed for Georgian digital TV sets.
It is recommended that “set-top-box” should be accompanied by RoHS and CE certificates to confirm that the goods meet the EU consumer safety, health and environmental requirements.
The buyer should definitely express an interest so that ”set-top-box” is capable to display electronic program guide, also, must be capable of Georgian font perception, for example, the content of 1st and 2nd channels of the Public Broadcaster (GPB 1 and GPB 2)  must be readable in Georgian language.
It is preferable for TV set to come with a consumer instruction guide in Georgian language.
How to get a guaranteed digital open-air signal if we have a modern TV set with DVB-T2 standard support?
If you are using a TV set supporting DVB-T2 standard (so-called iDTV) to receive a digital open-air broadcasting, you will need:
Antenna – the residents may use metric and decimeter range antennas, the same ones that they used for receiving analogue signal. It might be installed on the roof, or, in some cases, house antenna directed towards TV tower.
Antenna bands must be 174-230 MHz frequencies within VHF frequency zone and 470-694 MHz frequencies within UHF frequency zones.
• Cable - to receive digital broadcasting signal you will need following: standard - 75 OMI coaxial cable, so-called “TV Cable.”
The state multiplex platform frequencies and channel numbers of the whole Georgia are shown at the following link:
http://gncc.ge/uploads/other/0/499.xls
The scheme of technical parameters and reassembly sequence is available at the official website of Digital Broadcasting Agency of Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia:  www.digitaltv.ge, social media website: www.facebook.com/digitaltv.ge, or call the hot line at 1480. Source: www.digitaltv.ge.