ივნისი 16, 2015 12:56
„ტაბულამ“ გასართობი ლიცენზიების ტელეკომპანია „რუსთავის 2“-სთვის გადაცემაზე წინასწარი თანხმობა მიიღო და, ამავე დროს, სალიცენზიო პირობის დარღვევის გამო წერილობითი გაფრთხილება
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ (ა)აიპ „სამოქალაქო განათლების ფონდს“ (ტელეკომპანია „ტაბულა“) შპს „რუსთავი 2“-ისთვის ორი ლიცენზიის გადაცემის თაობაზე წინასწარი თანხმობა მისცა და, ამავე დროს, „ტაბულა“ წერილობით გააფრთხილა.
ტელეკომპანია „ტაბულამ“ „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად, საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას NB91 და NB99 ლიცენზიების ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ისთვის გადაცემის თაობაზე წინასწარი თანხმობის თხოვნით 2015 წლის 13 მაისს მომართა.
2015 წლის 12 ივნისს გამართულ სხდომაზე, კომისიამ „ტაბულას“ NB91 და NB99 ლიცენზიების, რომლებიც ქ. ქუთაისში, ქ. ბათუმში, ქ. სენაკში, ქ. გორში და საჩხერეში სპეციალიზებული (გასართობი) გადაცემებით მაუწყებლობას ითვალისწინებს, ტელეკომპანია „რუსთავის 2“-ისთვის გადაცემის თაობაზე წინასწარი თანხმობა მისცა.
კომისიამ საქმის წარმოების პროცესში გამოავლინა, რომ ტელეკომპანია „ტაბულა“  NB91 და NB99 ლიცენზიების ფარგლებში წარმოებულ სამაუწყებლო ბადეს ყოველკვირეულად კომისიაში არ წარმოადგენდა, რაც ტელეკომპანიის სალიცენზიო ვალდებულა იყო, რის გამოც“ ტაბულას“ სანქცია - წერლიბითი გაფრთხილება დაეკისრა.

“Tabula” has obtained preliminary approval to transfer entertainment program licenses to “Rustavi2” and has received a written warning for violating the license terms at the same time
GNCC gave a preliminary approval to “Civic Education Fund” (TV Company Tabula) to transfer 2 licenses to “Rustavi2”Ltd and has issued a written warning upon “Tabula” at the same time.
In accordance with the Georgian law “on Broadcasting,” TV Company “Tabula” on May 13, 2015, has addressed GNCC with a request for a preliminary approval to transfer NB91 and NB99 licenses to “Rustavi2.”
During the session held on June 12, 2015, the Commission gave “Tabula” preliminary approval to transfer NB91 and NB99 licenses currently providing broadcasting of specialized (entertaining) programs in the cities of Kutaisi, Batumi, Senaki, Gori and Sachkhere to “Rustavi2.”
Also, during the process of the proceedings, The Commission has revealed that “Tabula” failed to submit weekly to the Commission its broadcasting net within the scope of NB91 and NB99 licenses, therefore, the company has violated license terms and has received a written warning.
To see the full version of the decision, please visit the official page of the Commission’s decisions.