დეკემბერი 31, 2015 17:15
საქართველოში შემომავალი საერთაშორისო ზარების ტერმინაციაზე ზღვრული ტარიფები მნიშვნელოვანი ძალაუფლების მქონე ოპერატორებისთვის შეცვალა და მოქმედების ვადა მომდევნო ექვსი თვით გააგრძელა
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ საქართველოში შემომავალი საერთაშორისო ზარების  ტერმინაციაზე (ზარის განხორციელება) ქვედა ზღვრული ტარიფები მნიშვნელოვანი ძალაუფლების მქონე ოპერატორებისთვის გაზარდა და მოქმედების ვადა მომდევნო ექვსი თვით გააგრძელა. ტარიფი ძალაში 2016 წლის პირველ თებერვალს შედის.
გადაწყვეტილების თანახმად, მნიშვნელოვანი საბაზრო ზალაუფლების მქონე მობილური ოპერატორისთვის საქართველოში შემომავალი საერთაშორისო ზარებზე ერთი წუთის ქვედა ზღვრული ტარიფი განისაზღვრა 0.25 აშშ დოლარის ექვივალენტი საქართველოს ეროვნულ ვალუტაში. ფიქსირებული ქსელის მფლობელი მნიშვნელობანი საბაზრო ძალაუფლების მქონე ოპერატორებისთვის საქართველოში შემომავალი საერთაშორისო ზარებზე ერთი წუთის ქვედა ზღვრულმა ტარიფმა 0.15 აშშ დოლარის ექვივალენტი საქართველოს ეროვნულ ვალუტაში შეადგინა.
რაც შეეხება იმ ავტორიზებულ პირებს, რომლებიც არ წარმოადგენენ მნიშვნელოვანი საბაზრო ძალაუფლების მქონე ოპერატორებს და ეწევიან საერთაშორისო სატელეფონო მომსახურებას (ტრანზიტორი კომპანიები), ასეთი კომპანიებისთვის ტარიფი უცვლელი დარჩა და უსადენო (მობილურ) ქსელის მფლობელი ოპერატორის ქსელში საქართველოში შემომავალ საერთაშორისო ზარების ერთი წუთის ქვედა ზღვრული ტარიფი 0.16 აშშ დოლარის ექვივალენტი   საქართველოს ეროვნულ ვალუტაში, ხოლო სადენიანი (ფიქსირებული) ქსელის მფლობელი ოპერატორის ქსელში ტარიფმა 0.09 აშშ დოლარის ექვივალენტი საქართველოს ეროვნულ ვალუტაში შეადგინა.
კომისიამ აღნიშნული გადაწყვეტილება საჯარო ადმინისტრაციული წარმოების ფარგლებში მიიღო და პროცესში აქტიურად იყვნენ ჩართულნი როგორც მობილური, ისე ფიქსირებული და საერთაშორისო სატელეფონო მომსახურების მიმწოდებელი კომპანიები.

The cap for the incoming international call termination to Georgia has been significantly changed for the operators holding significant power and the validity has been extended for the next six months
GNCC has increased tariff caps for the incoming international call termination to Georgia (call setup) for the operators holding significant power and has extended the validity for the next six months. The tariffs to enter into force on February 1, 2016.
According to the decision, floor cap for one minute for international incoming calls for the mobile operators holding the significant market power has been defined to total 0.25 US dollar equivalent of the local currency. For the significant market power operators owning fixed networks, floor cap for one minute for international incoming calls has been defined to total 0.15 US dollar equivalent of the local currency.
As for those authorized entities, who do not represent the operators holding significant market power and provide international telephony services (transit companies), the tariff has been maintained the same, and for the operators owning wireless (mobile) network floor cap for the international incoming calls to Georgia has been defined to total 0.16 US dollar equivalent of the local currency. As for the operators possessing wired (fixed) network, tariff has totaled to 0.09 US dollar equivalent of the local currency.
The Commission has reached the decision in the scope of public administrative proceedings, in the process of which, the providers of mobile, as well as fixed and international telephone services have been actively involved.