აპრილი 18, 2016 18:26
თერთმეტკაციანმა საკონკურსო საბჭომ სააბონენტო ნომრის პორტაბელურობის მონაცემთა ცენტრალური ბაზის ადმინისტრატორად „Mediafon“ შეარჩია. კონკურსში მონაწილეობას სამი კომპანია იღებდა - „Mediafon“ , შპს „მედიაპრო ჯორჯია“ და შპს „პორტაბელურობა - ჯი“.
საკონკურსო პირობების თანახმად, კონკურსში მონაწილეობის უფლება აქვს საქართველოს ან უცხო ქვეყნის რეზიდენტ იურიდიულ პირს, რომელსაც სააბონენტო ნომრის პორტაბელურობის მონაცემთა ცენტრალური ბაზის ადმინისტრირების მომსახურება სულ ცოტა ორ ქვეყანაში განუხორციელებია; აღნიშნული მომსახურების უზრუნველყოფის წლიური საფასური არ უნდა  აღემატებოდეს 500 000 ევროს; პროგრამული უზრუნველყოფა თავსებადი უნდა იყოს მოქმედი ოპერატორების სისტემებთან.
საკონკურსო საბჭოს მიერ კონკურსანტთა დალუქული დოკუმენტაციის გახსნის შემდეგ, შპს „პორტირება - ჯი“ დოკუმენტაციის სრულყოფილად წარმოუდგენლობის გამო გამოეთიშა კონკურს. დარჩენილ ორ კონკურსანთს შორის, რომელთა დოკუმენტაციაც საკონკურსო პირობების შესაბამისი იყო, სააბონენტო ნომრის პორტაბელურობის მონაცემთა ცენტრალური ბაზის ადმინისტრატორად „Mediafon“ წარმოდგენილი საუკეთესო ფასით (წლიური საფასური 274 899 ევროს ექვივალენტი ეროვნულ ვალუტაში) შეირჩა (შპს „მედიაპრო ჯორჯიამ“, რომელიც დღეს მოქმედი ადმინისტრატორია - 450 000 ევროს ექვივალენტი ეროვნულ ვალუტაში წარმოადგინა).
კონკურსში გამარჯვებულს საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია თავისი გადაწყვეტილებით გამოაცხადებს, რომელიც მომდევნო ხუთი წლის განმავლობაში სააბონენტო ნომრის პორტაბელურობის მომსახურებით უზრუნველყოფს ყველა სატელეფონო მომსახურების მიმწოდებელ ოპერატორს.
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ  სააბონენტო ნომრის პორტაბელურობის მონაცემთა ცენტრალური ბაზის ადმინისტრატორის შესარჩევი კონკურსი 2015 წლის 29 დეკემბრის გადაწყვეტილებით გამოაცხადა. საკონკურსო საბჭოში დაკომპლექტებულია ხუთი კომისიის აპარატში დასაქმებული პირით, ხუთი ყველაზე მსხვილი ოპერატორის: შპს „მაგთიკომის“, შპს „ჯეოსელის“, შპს „ბილაინის“, სს „სილქნეტის“,  შპს „ახალი ქსელების“ წარმომადგენლებით და ერთი დამოუკიდებელი ექსპერტით.

„Mediafon Datapro“ Ltd has been selected as an administrator for subscriber number portability central database
Council, consisting of eleven members, has selected „Mediafon Datapro“ Ltd as an administrator for subscriber number portability central database. Three companies were participating in a contest: “Mediafon Datapro” Ltd, “Mediapro Georgia” Ltd and “Portireba.ge” Ltd.
In compliance with terms and conditions of the contest, any legal entity, registered in Georgia or in any other foreign country has a right to participate in the contest, who, has provided administrative services of number portability central database in at least two countries; an annual fee of the service noted shall not exceed 500 000 EUROS; the software must be compatible with systems of current operators.
After opening sealed documentation of contestants by the council members, “Portabeloba.ge Ltd has been eliminated from the contest due to the failure to present complete documentation. Among two contestants, whose documentation was in compliance with contest’s terms and conditions, with the best price (annual fee of 274 899 Euro equivalent in national currency) “Mediafon Datapro” Ltd has been selected as an administrator for subscriber number portability central database, as for “Mediapro Georgia” Ltd, which is a current operating administrator, has presented a fee in the amount of 450 00 Euro equivalent in national currency.
The bidding winner will be announced by GNCC, which will provide all telephone service distributing operators with subscriber number portability services for the next 5 years.
GNCC has announced a contest for the selection of subscriber number portability central database administrator in accordance with the decision of December 29, 2015. The contest council was being staffed with 5 persons employed in the Commission, with 5 representatives from the largest providers: “Magticom”Ltd, “Geocell” Ltd, “Beeline” Ltd, “Silknet” JSC and “Akhali Kselebi” Ltd as well as 1 independent expert.