ნოემბერი 03, 2015 12:24
კომისიის აპარატის რადიოსიხშირეთა მართვის დეპარტამენტის უფროსი სერგო შავგულიძე ITU-R SG5 თავმჯდომარის მოადგილედ აირჩიეს
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის აპარატის რადიოსიხშირეთა მართვის დეპარტამენტის უფროსი, ტექნიკურ მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი  სერგო შავგულიძე ტელეკომუნიკაციის საერთაშორისო გაერთიანების  რადიოსაკომუნიკაციო სექტორის მე-5 შემსწავლელი ჯგუფის (ITU-R SG5) თავმჯდომარის მოადგილედ აირჩიეს.
არჩევნები შვეიცარიაში, ქალაქ ჟენევაში  ტელეკომუნიკაციის საერთაშორისო გაერთიანების (ITU) მიერ ორგანიზებული რადიოკომუნიკაციის მსოფლიო ასამბლეის (RA-2015) ფარგლებში გაიმართა. ასამბლეაზე საქართველოს დელეგაციას სერგო შავგულიძე ხელმძღვანელობს.
ITU-R-ის შემსწავლელი ჯგუფები ფორმირდება რადიოკომუნიკაციის მსოფლიო ასამბლეებზე და ისინი ასამბლეებს შორის პერიოდში ფუნქციონირებენ, მათი დანიშნულებაა შეიმუშაონ რეკომენდაციების პროექტები, რომლებიც შემდგომში განიხილება და მტკიცდება  ITU-ს წევრი  ქვეყნების მიერ. ITU-R SG5 ჯგუფი შეისწავლის სისტემებსა და ქსელებს ფიქსირებული, მობილური, რადიოდეტერმინაციის,  სამოყვარულო და სამოყვარულო-თანამგზავრული სამსახურებისათვის.
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია ულოცავს ბატონ სერგო შავგულიძეს საპატიო პოსტზე არჩევას და უსურვებს წარმატებულ საქმიანობას. აღსანიშნავია, რომ ITU-ს არჩევად ორგანოებში  საქართველოს წარმომადგენლის არჩევის პირველი შემთხვევაა.

November 03, 2015 12:24
Chief of Commission’s Radio Frequency Management Department Mr. Sergo Shavgulidze was appointed Vice Chairman of ITU-R SG5
The chief of Commission’s Radio Frequency Management Department, Doctor of Technical Sciences, Professor Sergo Shavgulidze was appointed Vice Chairman of International Telecommunication Union’s radio sectors 5th Study Group (ITU-R SG5).
The elections were held in Switzerland, Geneva, within a scope of the World Radio Communication Conference (RA-2015) organized by ITU. Assembly of the Georgian delegation was led by Sergo Shavgulidze.
ITU-R study groups are formed at the World Radio Communication’s assemblies and they operate in the period between the assemblies, their task is to develop recommendations for the projects, which further will be discussed and approved by the member states of ITU. ITU-R SG5 group studies systems for fixed, mobile, radiodetermination, amateur and amateur-satellite services.
Georgian National Communications Commission congratulates Mr. Sergo Shavgulidze with an election on this honorary position and wishes him fruitful activities. It should be noted, that it is the first time for the representative of Georgia to be appointed at ITU’s elective bodies.