აპრილი 22, 2016 15:43
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიაში მცირე და საშუალო სატელეკომუნიკაცო ოპერატორებთან სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრის ორგანიზატორი მცირე და საშუალო სატელეკომუნიკაციო ოპერატორების ასოციაცია იყო.
შეხვედრაზე WiFi ოპერატორების მიერ არალიცენზირებადი რადიოსიხშირეების გამოყენების წესზე იყო საუბარი. კომისიამ ინტერნეტ მომსახურების მიმწოდებელი მცირე და საშუალო ოპერატორების მოსაზრებები მოისმინა და კომპანიების მიერ იდენტიფიცირებულ პრობლემურ საკითხებს გაეცნო. მხარეები დასმული პრობლემური საკითხების აღმოსაფხვრელად სამომავლო თანამსრომლობაზე შეთანხმდნენ. ასევე, დამსწრე საზოგადოებისთვის კომისიის სტატისტიკური ანგარიშგების ფორმებთან დაკავშირებით ოპერატორების მხრიდან ხშირად დასმული კითხვების თაობაზეც გაიმართა პრეზენტაცია და შესაბამისი განმარტებები გაკეთდა.
განხილვის თემა საქართველოში ფართოზოლოვანი ინფრასტრუქტურის განვითარების სახელმწიფო პროგრამის საკითხიც იყო. შეხვედრას „ოუფენ ნეტის“ წარმომადგენელი დაესწრო, რომელიც ამ პროგრამის ფარგლებში შესაბამის ღონისძიებებს ახორციელებს. საზოგადოებას „საქართველოში ფართოზოლოვანი ინფრასტრუქტურის განვითარების სახელმწიფო პროგრამის  პროექტი“ წარედგინა.

April 22, 2016 15:43
Working meeting has been held at GNCC with small and medium telecommunications operators. An organizer of the meeting was the association of small and medium telecommunications operators.
The discussion of meeting was concerning the un-licensed use of frequencies by WiFi operators.  The Commission has listened to the opinions of small and medium operators providing internet services and acquainted with problematic issues identified by the operators. Parties have agreed for the future partnership in order to eliminate existing issues. The presentation related to frequently asked questions about Commission’s forms of statistical reports has been showcased as well, and relevant explanations have been made.
State program for the development of broadband infrastructure in Georgia was also a topic of discussion.  Meeting was attended by the representative of “OpenNet” which provides relevant activities within a scope of this program. The public has been presented with “state program for the development of broadband infrastructure in Georgia.”