ივნისი 18, 2015 11:00
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ „გაზეთ ბათემელების“ მოთხოვნის საფუძველზე შპს საქართველოს საპატრიარქო ტელევიზია „ერთსულოვნების“ წინააღმდეგ საჩივრის განხილვა შეწყვიტა.
„გაზეთი ბათუმელების“ პრეტენზია ტელეკომპანია „ერთსულოვნების“ ეთერში გასულ სიუჟეტს ეხება. „გაზეთ ბათუმელების“ 2014 წლის 8-14 დეკემბრის გამოცემაში წმინდა მატათა გიმნაზია-პანსიონის შესახებ სტატია გამოქვეყნდა, სადაც საუბარი იყო გიმნაზია-პანსიონის მოსწავლესა და მასწავლებლებს შორის უთანხმოებაზე. რამდენიმე დღეში, 2014 წლის 19 დეკემბერს ტელეკომპანია „ერთსულოვნების“ ეთერში ამავე თემაზე სიუჟეტი მომზადდა, სახელწოდებით: „სიმართლე წმინდა მატათა მოციქულის სახელობის გიმნაზია-პანსიონზე“. გაზეთის რედაქციის აზრით, სიუჟეტი სტატიის საპასუხო მასალას წარმოადგენდა, სადაც არ იყო დაცული ჯეროვანი სიზუსტე და უარყოფითად იყო წარმოჩენილი გაზეთის საქმიანობა. ამ გარემოებების გათვალისწინებით, „გაზეთმა ბათუმელებმა“ „მაუწყებელთა ქცევის კოდექსის“ მე-14 მუხლის პირველი პუნქტის შესაბამისად, საჩივარი ტელეკომპანია „ერთსულოვნების“ თვითრეგულირების ორგანოში შეიტანა და გავრცელებული ინფორმაციის შესწორება მოითხოვა. თუმცა, როგორც გაზეთის რედაქცია განმარტავს, ტელეკომპანია „ერთსულოვნებამ“ „ბათუმელების“ საჩივარი რეაგირების გარეშე დატოვა.
„მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად, მაუწყებლობის სფეროში კანონმდებლობის მოთხოვნათა შესრულებაზე ზედამხედველობას საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია ახორციელებს, შესაბამისად, კომისიამ „გაზეთ ბათუმელების“ საჩივარი ტელეკომპანია „ერთსულოვნების“ წინააღმდეგ წარმოებაში მიიღო.
საკითხის განხილვის არსებითი სხდომა საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიაში 2015 წლის 16 ივნისს იყო ჩანიშნული, თუმცა, 2015 წლის 13 ივნისს შპს საქართველოს საპატრიარქო ტელევიზია „ერთსულოვნების“ ინიციატივით შედგა შპს „გაზეთი ბათუმელების“ 2014 წლის 29 დეკემბრის საჩივრის განხილვა. გაზეთის რედაქციის განცხადების თანახმად, განხილვისას დაზუსტდა „გაზეთ ბათუმელების“ მიერ წარდგენილი მოთხოვნა, რის შემდეგაც  დაკმაყოფილდა ყველა პუნქტი.
„გაზეთი ბათუმელების“ ინფორმაციით, მათი უპირველესი მიზანი მაყურებლებისათვის ჯეროვანი ინფორმაციის მიწოდებაა. მიუხედავად შპს საქართველოს საპატრიარქო ტელევიზია „ერთსულოვნების“ თვითრეგულირების ორგანოში საკითხის დაგვიანებული განხილვისა,  2015 წლის 13 ივნისს მიღებული გადაწყვეტილებით შესაძლებელი გახდა  „მაუწყებელთა ქცევის კოდექსით“ დადგენილი რეგულაციების შესრულება. აღნიშნული გარემოებიდან გამომდინარე, საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის 191-ე მუხლის შესაბამისად, შპს „გაზეთი ბათუმელებმა“ კომისიაში წარმოდგენილ ადმინისტრაციულ საჩივრის განხილვაზე უარი თქვა, რაც დააკმაყოფილა საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ და შეწყვიტა საჩივრის განხილვა.

The Commission has ceased to discuss the complaint submitted by “Newspaper Batumelebi”” against TV Company “Ertsulovneba”
GNCC, based on a request submitted by “Gazeti Batumelebi” has ceased to discuss the complaint against Georgian Patriarchate Television “Ertsulovneba.”
The claim of “Newspaper Batumelebi” concerns a story aired by TV Company “Ertsulovneba.” On December 8-14, 2014 “Newspaper Batumelebi” has published an article about St. Matthias boarding gymnasium covering the story about disagreement between teachers and students. Few days later, on December 19, 2014, TV Company “Ertsulovneba” has aired a story prepared on same topic with a title: “The truth about an Apostle St. Matthias’ boarding gymnasium.” According to newspaper, the story was a response to an article which was not observed with due accuracy and presented the paper activities in a negative light. Given the circumstances, in accordance with paragraph 1 of Article 14 of “Code of Conduct for Broadcasters,” “Newspaper Batumelebi” has submitted complaint to the self-regulatory body of “Ertsulovneba” and requested for amendments to be made upon the spread information. However, as the newspaper explains, TV Company “Ertsulovneba” has left their request without response.
In accordance with the Georgian law “on Broadcasting” the fulfillment of legislative requirements in the field of broadcasting shall be supervised by the Georgian National Communications Commission. Therefore, the Commission has accepted the complaint submitted by “Newspaper Batumelebi” against “Ertsulovneba” for further proceedings.
An actual session for this particular case was scheduled for June 16, 2015 to be discussed at the Commission, however, on June 13, 2015, initiated by Georgian Patriarchate Television “Ertsulovneba” discussion of the complaint submitted by “Newspaper Batumelebi” on December 29, 2014 became possible.
In accordance with the newspaper’s editorial, during the review, the request submitted by “Newspaper Batumelebi” has been specified after which all paragraphs have been fulfilled.
As “Newspaper Batumelebi” reports, its primary goal is to give an audience proper and accurate information. Despite the late review of the case by the self-regulatory body of Georgian Patriarchate Television, the decision made on June 13, 2015 made it possible to fulfill regulations established in the “Code of Conduct for Broadcasters.”
Given the circumstances, in accordance with the Article 191 of “Administrative Code of Georgia,” “Newspaper Batumelebi” Ltd has rejected to proceed with administrative appeal, which was satisfied by the GNCC and the review of the complaint has been ceased.