დეკემბერი 25, 2015 15:15
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ ააიპ „საქართველოს სოლიდარობის ფონდის“ საჩივარი შპს „ტელეიმედის“ წინააღმდეგ განიხილა და ტელეკომპანიას ფონდის მიერ დამზადებული სოციალური რეკლამის გაშვება დაავალა.
ფონდი საქართველოს პრემიერ-მინისტრის 2014 წლის 9 ივნისის N1022 განკარგულებით არის შექმნილი, რომლის მიზანიც საზოგადოებრივ, კერძო სექტორისა და სახელმწიფოს მონაწილეობით ე.წ. ინოცავიური დაფინანსების მექანიზმების საშუალებით ალტერნატიული (არასაბიუჯეტი) რესურსების მობილიზაცია და საქართველოში მცხოვრები სოციალურად  დაუცველი ონკოლოგიური დაავადებების მქონე ბავშვებისა და ოჯახების დახმარებაა. ფონდმა დახმარება უკვე 115 მდე პირს გაუწია.
საქართველოს მოქალაქეების ინფორმირების მიზნით, ფონდმა „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად, მიმართა შპს „ტელეიმედს“  ფონდის საქმიანობის შესახებ დამზადებული ვიდეორგოლის სოციალური რეკლამის სტატუსით სამაუწყებლო ბადეში განთავსების თხოვნით. თუმცა, შპს „ტელეიმედმა“ სარეკლამო რგოლს სოციალური რეკლამის სტატუსი არ მიანიჭა და ეთერში უსასყიდლოდ არ განათავსა.  სწორედ, „ტელეიმედის“ ეს გადაწყვეტილება გახადა სადავო ააიპ „საქართველოს სოლიდარობის ფონდმა“.
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად, მიიღო წარმოებაში ააიპ „საქართველოს სოლიდარობის ფონდის“ საჩივარი შპს „ტელეიმედის“ წინააღმდეგ. საკითხის განხილვის შემდეგ კომისიამ მიიჩნია, რომ სარეკლამო რგოლი წარმოედგენს სოციალურ რეკლამას და ტელეკომპანია „იმედს“ აღნიშნული ვიდეო რგოლის გაშვება დაავალა.

Commission has assigned “Imedi TV” Ltd to broadcast the advertisement of NNLE “Solidarity Fund of Georgia”
GNCC has reviewed a complaint submitted by the NNLE “Solidarity Fund of Georgia” against “Imedi TV” Ltd and has assigned the company to broadcast social advertising that has been prepared by the fund.
The fund has been founded in June 9, 2014, in accordance with the Decree N1022 of the Prime-Minister of Georgia and its goal is to mobilize alternative (non-budget) resources by means of so-called innovative funding mechanisms with a participation of public, private sector and the state in order to support vulnerable children and families struggling with oncological diseases residing in Georgia. The fund has already provided assistance to more than 115 persons.
In order to inform Georgian citizens, in accordance with the Georgian law “on Broadcasting,” the fund has addressed “TV Imedi” in regard to the placement of a social video advertisement showcasing fund’s activities through their broadcasting net. However, “TV Imedi” has declined to grant the social status to the video advertisement and has refused to air it free of charge. This exact decision of “TV Imedi” became subject of dispute of NNLE “Solidarity Fund of Georgia.”
The Commission, in compliance with the Georgian law “on Broadcasting,” has launched general administrative proceedings based on a complaint submitted by NNLE “Solidarity Fund of Georgia” against “TV Imedi” Ltd. After reviewing an issue, the Commission has determined, that the video represents social advertisement and has assigned “Imedi TV” to air the above-noted video commercial.