მაისი 18, 2015 15:25
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ შპს „სტერეო +“-ის მიერ ციფრული მაუწყებლობის უზრუნველსაყოფად ქსელის მშენებლობის პროცესის თაობაზე მონიტორინგის შედეგები განიხილა.
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის 2014 წლის პირველი ივლისის გადაწყვეტილებით შპს „სტერეო +“ ციფრული მიწისზედა სატელევიზიო ქსელის უზრუნველსაყოფად რადიოსიხშირული სპექტრით სარგებლობის ლიცენზიების მისაღებად   გამოცხადებულ კონკურსში - №MUX-B, №MUX-D და №MUX-E ლიცენზიებით,  გამარჯვებულად გამოვლინდა. ამავე გადაწყვეტილების თანახმად, შპს „სტერეო +“-მა მის მიერვე წარმოდგენილი და კომისიასთან შეთანხმებული გრაფიკის შესაბამისად უნდა უზრუნველყოს ციფრული მაუწყებლობაზე გადასასვლელად ქსელის მშენებლობა. კომისიის აპარატის რადიოსიხშირეთა მართვის დეპარტამენტის მიერ ჩატარებული მონიტორინგის თანახმად საქართველოს ტერიტორიის გარკვეულ ადგილებში შპს „სტერეო +“-ის მიერ წარმოდგენილი გრაფიკით განსაზღვრულ ვადებში ციფრული მაუწყებლობის უზრუნველსაყოფად ქსელის მშენებლობის სამუშაოები შეფერხებით მიმდინარეობს. შპს „სტერეო +“-ის წარმომადგენლების განცხადებით, ქსელის მშენებლობის შეფერხება გამოწვეულია რთული გეოგრაფიული რელიეფით და  კლიმატური პირობებით. კომპანიამ კომისიას ქსელის მშენებლობის ახალი გრაფიკი წარმოუდგინა, რომლის თანახმადაც ციფრული მაუწყებლობის უზრუნველსაყოფად ქსელის ფორმირების სამუშაობის დასრულების და ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის ვადა კვლავ 2015 წლის 17 ივნისია.
საკითხის განხილვის და მხარეთა პოზიციების გამოკვლევის შემდეგ, კომისიამ შპს „სტერეო +“ ციფრული მაუწყებლობის უზრუნველსაყოფად ქსელის ფორმირების სამუშაოების ლიცენზიით განსაზღვრული გრაფიკის ვადების დარღვევის გამო წერილობით გააფრთხილა და, ამავე დროს, დაიწყო საჯარო ადმინისტრაციული წარმოება შპს „სტერეო +“ მიერ წარმოდგენილი ახალი გრაფიკის შესაბამისად №MUX-B და  №MUX-E ლიცენზიებში ცვლილებების შეტანის თაობაზე.

GNCC has discussed monitoring results regarding the network construction by “Stereo +” Ltd to ensure the digital broadcasting.
In accordance with the decision made by GNCC on July 1, 2014, “Stereo +” Ltd has been revealed as a winner in the contest announced for issuance of radio frequency spectrum licenses - №MUX-B, №MUX-D, №MUX-E to ensure digital terrestrial TV network. According to the same decision, “Stereo +,” in compliance with a schedule plan presented by the company and agreed by the Commission, has to ensure construction of the network for transitioning into the digital broadcasting. Based on a monitoring carried out by Radio Frequency Management Department of the Commission, at certain parts of the Georgian territory the construction works to ensure digital broadcasting in accordance to the schedule designated by “Stereo +” are being delayed. As stated by “Stereo +” Ltd representatives, the network construction delay is caused by the difficult geographical terrain and climate conditions. The company has presented Commission with a new schedule, according to which, the date period for completion of work for the digital broadcasting switchover still remains June 17, 2015.
After the discussion of the issue and studying the position of both parties, the Commission has issued a written warning upon “Stereo+” for violating validity terms of licenses set forth in the schedule in order to ensure the formation of a network to provide digital broadcasting. At the same time, the Commission has begun general administrative proceedings to make amendments of №MUX-B and №MUX-E licenses in compliance to the schedule presented by the company itself.