კომისიამ შპს „სტერეო+“-ის მიერ რადიოსიხშირული სპექტრით სარგებლობის №MUX B და №MUX E ლიცენზიების პირობების და ვალდებულებების შესრულების შესახებ გადაწყვეტილება მიიღო
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ შპს „სტერეო+“-ის მიერ რადიოსიხშირული სპექტრით სარგებლობის №MUX B და №MUX E ლიცენზიების პირობების და ვალდებულებების შესრულების შესახებ გადაწყვეტილება მიიღო.
ციფრული მაუწყებლობის უზრუნველსაყოფად რადიოსიხშირული სპექტრით სარგებლობის ლიცენზიის მფლობელ კომპანიას შპს ”სტერეო+”-ს, სალიცენზიო პირობების შესაბამისად №MUX B და №MUX E მულტიპლექს პლატფორმის ექსპლუატაციაში გაშვება 2015 წლის 25 აგვისტოს 10:00 საათამდე უნდა უზრუნველეყო.
კომისიის აპარატის რადიოსიხშირეთა მართვის დეპარტამენტის მობილური ჯგუფები 2015 წლის 02 ივლისიდან 31 აგვისტოს პერიოდში მულტიპლექს პლატფორმების (№MUX B და №MUX E) ფორმირების ზედამხედველობას ახორციელებდნენ. მონიტორინგი საქართველოს მთავრობის 2015 წლის 17 ივნისის №273 დადგენილებით დამტკიცებული საქართველოში ანალოგური მიწისზედა სატელევიზიო მაუწყებლობის ეტაპობრივად გათიშვის გრაფიკის მიხედვით განხორციელდა.
მონიტორინგის შედეგად ირკვევა, რომ შპს ”სტერეო+”-ის მიერ ჩართულია ციფრული სატელევიზიო გადამცემი სადგურები სალიცენზიო პირობებით განსაზღვრულ საქართველოს ტერიტორიის 46-ვე პუნქტში. გარკვეულ ტერიტორიულ ერთეულებში ტექნიკური ხელშეშლების გამო არ ფუნქციონირებს რადიოსარელეო ხაზები, ასევე რამდენიმე პუნქტში ჩართულია მხოლოდ ერთი გადამცემი ნაცვლად ორისა და რადიოსარელეო ხაზები ორგანიზებულია ცალმხრივად სათაო სადგურიდან ციფრულ სატელევიზიო გადამცემებამდე და არ არის ორგანიზებული ციფრულ სატელევიზიო გადამცემებიდან ინფორმაციის სათაო სადგურზე (განთავსებულია ქ. თბილისში) მიღება, რის გამოც გადამცემის მუშაობის რეჟიმი არ კონტროლირდება ავტომატურად, თუმცა გადამცემების მუშაობის მონიტორინგი წარმოებს სატელეფონო შეტყობინებების მეშვეობით.
ზემოთხსენებული ტექნიკური ხარვეზების იდენტიფიცირებისთვის და ინფორმაციის კომისიაში წერილობით წარმოდგენისთვის შპს „სტერეო +“-ს განესაზღვრა ორკვირიანი ვადა. ამავე დროს კომისიის აპარატის რადიოსიხშირეთა მართვის დეპარტამენტის მონიტორინგის ჯგუფს დაევალა ამავე პერიოდში ზემოთ აღნიშნული ტექნიკური ხელშეშლების იდენტიფიცირება და აღმოჩენის შემთხვევაში აღმოფხვრის უზრუნველყოფა. ამ მონაცემებზე დაყრდნობით, საჭიროების შემთხვევაში შესაბამისი ცვლილებები განხორციელდება კომისიის 2015 წლის N224/13 გადაწყვეტილებაში. ასევე, შპს „სტერეო +“-ს დაევალა 2015 წლის 31 დეკემბრამდე ტრაფიკის ავტომატური კონტროლის სისტემის ექსპლუატაციაში გაშვება.
საკითხის მოსმენის შემდეგ კომისიამ მიიჩნია, რომ რადიოსიხშირული სპექტრით სარგებლობის №MUX B და №MUX E ლიცენზიების მე-3 პუნქტით განსაზღვრული ვალდებულებების პირობები კომპანიას შესრულებული აქვს.

The Commission has made a decision in regard to fulfillment of №MUX B and №MUX E license terms and conditions for the use of radio frequency spectrum by “Stereo+”Ltd
The Commission has made a decision in regard to fulfillment of №MUX B and №MUX E license terms and conditions for the use of radio frequency spectrum by “Stereo+” Ltd.
In compliance with license terms and conditions, in order to ensure digital broadcasting, “Stereo+” Ltd - the company owning license for the use of radio frequency spectrum, had to ensure exploitation of №MUX B and №MUX E multiplex platforms by 10 am on August 25, 2015.
Mobile groups of Commission’s Radio Frequency Management Department conducted supervision on the formation of (№MUX B and №MUX E) multiplex platforms from July 2, 2015 through August 31. The monitoring was conducted in compliance with №273 resolution of the Government of Georgia approved on June 17, 2015, according to the analogue terrestrial TV broadcasting step-by-step switch off schedule.
The monitoring revealed, that digital TV transmitting stations are enabled by “Stereo+” Ltd in all 46 areas of the Georgian territory in compliance with license terms. In certain territorial units radio-relay-links do not operate due to technical interference, also, in several units only one transmitter is turned on instead of two and radio-relay-links are organized unilaterally, from head station to digital TV transmitters, and obtaining information at head station (located in the city of Tbilisi) from digital TV transmitters is not organized as well, which is why the transmitter mode is not controlled automatically, although, work of the transmitters is monitored through telephone messages.
“Stereo+” Ltd has been given two weeks for the identification of above-mentioned technical problems and for presenting the information in a written form to the Commission. At the same time, the mobile group of Commission’s Radio Frequency Management Department was assigned to identify above-mentioned technical interference within same time period, and in case of discovery - the provision of elimination. Based on these data, if necessary, corresponding changes will be implemented in the Commission’s N224/13 decision made in 2015. Also, “Stereo+”Ltd was assigned to start exploiting traffic automatic control system before December 31, 2015.
After hearing the case, the Commission determined, that the company has fulfilled obligations set forth in paragraph 3 for radio frequency use №MUX B and №MUX E licenses.