ნოემბერი 02, 2015 13:51
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ კომისიასთან მოქმედი მომხმარებელთა ინტერესების საზოგადოებრივი დამცველის მომართვის საფუძველზე შპს „მობიტელის“ ( „ბილაინი“) წინააღმდეგ  ფორმალური ადმინისტრაციული წარმოება დაიწყო.
კომისიასთან მოქმედი მომხმარებელთა ინტერესების საზოგადოებრივი დამცველის მომართვიდან ირკვევა, რომ საქართველოს სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის  №8 პატიმრობისა და დახურული ტიპის თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებაში განთავსებული მსჯავრდებული ნ.ს. თავისუფლების აღკვეთამდე იყო შპს „მობიტელის“ („ბილაინის“) აბონენტი. თავისუფლების აღკვეთის შემდგომ,  მობილური ტელეფონი, სატელეფონო სიმ-ბარათთან (ნომრით 571 09 0X XX) ერთად  7-8 თვის განმავლობაში ინახებოდა საგამოძიებო სამსახურში და განმცხადებლის ოჯახის წევრები სატელეფონო ნომრის შენარჩუნების მიზნით, სააბონენტო ნომრის ბალანსზე სისიტემატურად რიცხავდნენ თანხას. მიუხედავად ამისა, სატელეფონო ნომერი ყოველგვარი გაფრთხილების გარეშე ჩამოერთვა ნ.ს.-ს და გასხვისდა სხვა პირზე.  კომისიასთან მოქმედი მომხმარებელთა ინტერესების საზოგადოებრივი დამცველი მიიჩნევს, რომ ნ.ს. უკანონოდ ჩამორთვა სააბონენტო ნომერი.
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ მსჯავრდებული ნ.ს. განცხადება დასაშვებად სცნო და წარმოებაში მიიღო. საკითხის ზეპირი მოსმენის სხდომა 2015 წლის 12 ნოემბერს, 15:00 საათზე ჩაინიშნა. კომისია გადაწყვეტილებას ზეპირი მოსმენის სხდომის გამართვიდან ათი სამუშაო დღოს ვადაში მიიღებს.

November 02, 2015 13:51
GNCC, based on an appeal of consumer Rights Public Defender’s Office under the Commission, has launched formal administrative proceedings against “Mobitel” Ltd (Beeline).
Based on the appeal of Consumer Rights Public Defender’s office under the Commission, it turns out, that the prisoner N.S, placed in the detention and imprisonment facility №8 of Ministry of Corrections and Legal Assistance of Georgia, before his imprisonment, was a subscriber of “Mobitel” Ltd (Beeline). After his imprisonment, the mobile phone together with a SIM card (Number 571 09 0X XX) has been kept in the investigation office for 7-8 months, and the members of applicant’s family, for the purpose to maintain a phone number, kept depositing money on the balance of subscriber’s number periodically. Regardless, the phone number has been confiscated from N.S without any warning and has been sold to another person. The Consumer Rights Public Defender under GNCC believes, that the subscriber number of N.S has been revoked illegally.