ნოემბერი 19, 2015 19:32
კომისიამ შპს „მაგთიკომს“ შპს „კავკასუს ონლაინის“ კუთვნილი საოპერაციო აქტივების შეძენის თაობაზე წინასწარი თანხმობა მისცა
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიამ შპს „მაგთიკომს“ შპს „კავკასუს ონლაინის“ კუთვნილი საოპერაციო აქტივების შეძენის თაობაზე წინასწარი თანხმობა მისცა.
შპს „მაგთიკომს“ შპს „კავკასუს ონლაინის“ ყველა იმ აქტივის შეძენაზე მიეცა თანხმობა, რომელსაც კომპანია საკუთარი აბონენტებისთვის  მაუწყებლობის ტრანზიტის (IPTV), ციფრული სატელეფონო (VOIP) და ინტერნეტის საცალო მომსახურების   მისაწოდებლად იყენებს.
საჯარო ადმინისტარციული წარმოების ფარგლებში კომისიამ  შპს „მაგთიკომის“  მიერ შპს „კავკასუს ონლაინის“ კუთვნილი საოპერაციო აქტივების შეძენის შემთხვევაში ელექტრონული კომუნიკაციების ბაზრის შესაბამის სეგმენტებზე არსებულ კონკურენციაზე შესაძლო გავლენა შეისწავლა და მიიჩნია, რომ აღნიშნული ტრანზაქციის განხორციელება არ იქონიებს გავლენას მობილური საკომუნიკაციო, მაუწყებლობის ტრანზიტის (IPTV), ციფრული სატელეფონო (VOIP) და ინტერნეტის საცალო მომსახურებების ბაზრის სეგმენტებზე არსებულ კონკურენციაზე.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას 2015 წლის 13 ნოემბერს ერთობლივი განცხადებით მიმართეს შპს „მობიტელმა“ (ბილაინი) და შპს „კავკასუს ონლაინმა“. ამ შემთხვევაშიც, კომპანიები შპს „მობიტელის“ მიერ შპს „კავკასუს ონლაინის“ საცალო მომსახურების ბაზრის სეგმენტის შეძენეაზე ითხოვენ კომისიის წინასწარ თანხმობას. განცხადებაში აღნიშნულია, რომ შპს „კავკასუს ონლაინი“ გეგმავს კომპანიის ორ ნაწილად გაყოფას, საცალო მომსახურების სეგმენტის  (მაუწყებლობის ტრანზიტის (IPTV), ციფრული სატელეფონო (VOIP) და ინტერნეტის საცალო მომსახურების) შპს „მობიტელისთვის“ გადაცემას, ხოლო საბითუმო ბაზრის სეგმენტზე (ქსელური ინფრასტრუქტურა და მაგისტრალები) ოპერირების გაგრძელებას.
შპს „მობიტელის“ და შპს „კავკასუს ონლაინის“ ერთობლივი განცხადების საფუძველზე საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია საჯარო ადმინისტრაციულ წარმოებას უახლოვეს მომავალში დაიწყებს.

Commission has issued a prior consent to “Magticom” Ltd in regard to the acquisition of operating assets owned by “Caucasus Online” Ltd
GNCC has issued a prior consent to “Magticom” Ltd in regard to the acquisition of operating assets owned by “Caucasus Online” Ltd.
“Magticom” Ltd has been given an approval to purchase all those assets owned by “Caucasus Online” Ltd, which company uses in order to provide broadcasting transit (IPTV), digital telephony (VOIP) and retail internet services for its subscribers.
In the scope of public administrative proceedings, Commission has examined the possible impact on competition of relevant market segments in the field of electronic communications sector in case of a purchase of assets owned by “Caucasus Online” Ltd by “Magticom” Ltd and has determined, that implementation of such transaction will have no impact on existing competition of mobile communications, broadcasting transit (IPTV), digital telephony (VOIP) and retail internet service market segments.
It should be noted, that on November 13, 2015, “Mobitel” Ltd (Beeline) and “Caucasus Online” Ltd have submitted a joint application to GNCC. In this case as well, both companies are requiring a prior consent of the Commission in regard to the acquisition of the retail market segment services owned by “Caucasus Online” by “Mobitel.” The application states, that “Caucasus Online” plans to split company in two parts in order to transfer retail segment services (broadcasting transit (IPTV), digital telephony (VOIP) and retail internet services to “Mobitel” Ltd, and to continue to strengthen the operation of the wholesale market segment (network infrastructure and a backbone).
GNCC will launch public administrative proceedings in the nearest future based on the joint application of “Mobitel” Ltd and “Caucasus Online” Ltd.