სექტემბერი 28, 2015 13:07
კომისიამ შპს „მაგთიკომი“ წერილობით გააფრთხილა, ხოლო შპს „მობიტელი“ (ბილაინი) და შპს „ჯეოსელი“ 30 000 ლარით დააჯარიმა
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ შპს ,,მაგთიკომი” ბოლო მომხმარებელთან (აბონენტებთან) სათანადოდ გაფორმებული  წერილობითი ხელშეკრულების არარსებობის გამო წერილობით გააფრთხილა, ხოლო შპს „მობიტელი“ (ბილაინი) და შპს „ჯეოსელი“ 30 000 ლარით დააჯარიმა.
კომისიის აპარატის კონკურენციის ხელშეწყობის დეპარტამენტის მიერ განხორციელებულ იქნა მობილურის საკომუნიკაციო მომსახურების მიმწოდებელი ავტორიზებული პირების, მათ შორის შპს „მაგთიკომის“, შპს „ჯეოსელის“ და შპს „მობიტელის“ ე.წ. „დილერებისგან“ სააბონენტო სიმ-ბარათების საკონტროლო შესყიდვები. შემოწმების შედეგად დადგინდა, რომ „მაგთიკომის“, „ჯეოსელის“ და „მობიტელის“ მხრიდან ადგილი ჰქონდა წერილობით დადებული ხელშეკრულების გარეშე მომხმარებლისთვის მობილური სატელეფონო მომსახურების მიწოდებას.
,,ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ საქართველოს კანონის 62–ე მუხლის მე–4 პუნქტის შესაბამისად, ელექტრონული საკომუნიკაციო მომსახურების მიმწოდებელი ვალდებულია საკუთარ აბონენტს დადგენილი სტანდარტების შესაბამისად მიაწოდოს მომსახურება სათანადოდ გაფორმებული ხელშეკრულების საფუძველზე. იქიდან გამომდინარე, რომ შპს „მაგთიკომის“ მიმართ ბოლო ერთი წლის განმავლობაში,  ანალოგიური დარღვევისთვის, „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ საქართველოს კანონის 45-ე მუხლით გათვალისწინებული პასუხისმგებლობის არც ერთი სახე გამოყენებული არ ყოფილა, კომპანიას სანქციის სახით წერილობითი გაფრთხილება დაეკისრა. რაც შეეხება შპს „მობიტელს“ და შპს „ჯეოსელს“, დენადი ხასიათის დარღვევის  გამო, ამავე კანონის 45-ე მუხლის პირველი პუნქტის შესაბამისად, დაეკისრათ ჯარიმა 30 000 ლარის ოდენობით.

September 28, 2015 13:07
The Commission has issued a written warning on “Magticom” Ltd and has sanctioned “Mobitel” Ltd (Beeline) and “Geocell” Ltd in the amount of 30 000 Gel
GNCC has issued a written warning on “Magticom” Ltd due to the absence of properly executed written contracts between end-users (subscribers), as for “Mobitel” Ltd (Beeline) and “Geocell” Ltd, they have been sanctioned in the amount of 30 000 Gel.
Commission’s Broadcasting Regulation Department has carried out a monitoring on subscriber SIM cards control purchases between “Magticom” Ltd, “Geocell” Ltd, “Mobitel” Ltd and so-called “dealers.” The monitoring has revealed, that “Magticom,” “Geocell” and “Mobitel” have been providing mobile telephony services to the subscribers without any written contracts.
In accordance to Article 62, paragraph 42, of the Georgian law “on Electronic Communications,” the provider of electronic communications services is obligated to provide its subscriber with services based on agreements in compliance with established standards. Given, that during a year, as envisaged in Article 45 of the Georgian law “on Electronic Communications,” no liability of any type has been used on “Mgticom” Ltd for similar violation, therefore, the company has been sanctioned in the form of a written warning. As for “Mobitel” Ltd and “Geocell” Ltd, due to continuous breaches, in accordance to Article 45, paragraph 1 of the current law, the companies have been sanctioned in the amount of 30 000 Gel.