ივნისი 17, 2015 11:45
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ მობილურ  და ფიქსირებულ ქსელში მომავალზე ორიენტირებული, გრძელვადიანი ნაზარდი დანახარჯებით „LRIC“-ით ურთიერთჩართვის ტარიფების მოდელის შემუშავებისა და საკონსულტაციო მომსახურების შესყიდვაზე საერთაშორისო ტენდერი გამოაცხადა.
მომავალზე ორიენტირებული გრძელვადიანი ნაზარდი დანახარჯების (LRIC) მოდელი ევროპის მარეგულირებელი ორგანოების მიერ ფართოდ გამოიყენება დანახარჯებზე ორიენტირებული ტარიფების დასადგენად. აღნიშული მოდელის გამოყენების ძირითად კონკურენტული გარემოს უფრო ეფექტიანად უზრუნველყოფა წარმოადგენს.
ტენდერში გამარჯვებულმა კომპანიამ მობილურ და ფიქსირებულ ქსელში მომავალზე ორიენტირებული, გრძელვადიანი ნაზარდი  დანახარჯებით „LRIC“-ით ურთიერთჩართვის ტარიფების დათვლის მოდელი ექვსი თვის ვადაში უნდა შეიმუშავოს. სამუშაო პროცესში ასევე, ელექტრონული კომუნიკაციების სფეროს ოპერატორებიც იქნებიან ჩართულნი.
დეტალური ინფორმაცია მობილურ  და ფიქსირებულ ქსელში მომავალზე ორიენტირებული, გრძელვადიანი ნაზარდი  დანახარჯებით „LRIC“-ით ურთიერთჩართვის ტარიფების მოდელის შემუშავებისა და საკონსულტაციო მომსახურების შესყიდვაზე საერთაშორისო ტენდერის თაობაზე ხელმისაწვდომია, როგორც საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის ოფიციალურ ვებგვერდზე (www.gncc.ge), ასევე სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს ოფიციალურ ვებგვერდზე (http://procurement.gov.ge/)

The Commission has announced an international tender
GNCC has announced an international tender in order to develop „LRIC“ interconnection tariff models and consulting services for mobile and fixed networks based on future-oriented, long-term incremental costs.
The model of (LRIC) based on future-oriented, long-term incremental costs is widely used by the regulatory bodies throughout Europe to determine cost-oriented tariffs. The use of this specific model provides more efficient provision of competitive environment.
The winning bidder must develop the model of the calculation of tariffs for mobile and fixed networks based on future-oriented, long-term incremental costs within a period of 6 months. The operators in the field of electronic communications will be involved during the working process as well.
The detailed information about an international tender on developing „LRIC“ interconnection tariff models and consulting services for mobile and fixed networks based on future-oriented, long-term incremental costs is available at the official website of Georgian National Communications Commission (www.gncc.ge) and also, at the official website of the State Procurement Agency (http://procurement.gov.ge/).