ივნისი 05, 2015 14:54
კომისიამ „ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდს“ სოციალური რეკლამის დაკორექტირება მოსთხოვა, ტელეკომპანია „რუსთავის 2“-ს კი დაკორექტირებული ვიდეო რგოლის განთავსება დაავალა
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ ააიპ „ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდის“ მიერ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის და „თრიალეთის“ წინააღმდეგ შემოტანილი საჩივარის განხილვა დაასრულა. კომისიის გადაწყვეტილებით, ააიპ „ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდს“ სოციალური რეკლამის კორექტირება დაევალა, ტელეკომპანია „რუსთავის 2“-ს კი კორექტირებული სარეკლამო რგოლის განთავსების ვალდებულება დაეკისრა.
საკითხის განხილვა კომისიამ 2015 წლის 24 აპრილს დაიწყო. ფონდმა ტელეკომპანიებს „რუსთავის 2“-ს და „თრიალეთს“ მათ სამაუწყებლო ბადეებში განსათავსებლად  სოციალური რეკლამის ვიდეო რგოლი მიაწოდა. ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-მა ფონდს სარეკლამო რგოლის დაკორექტირება მოსთხოვა, ტელეკომპანია „თრიალეთმა“ კი „ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდის“ განცხადება უპასუხოდ დატოვა, რასაც არ ეთანხმებოდა ააიპ „ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდი“ და საკითხის განხილვის თაობაზე განცხადებით საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას მომართა. ადმინისტრაციული წარმოების პროცესში ტელეკომპანია „თრიალეთმა“ სარეკლამო რგოლი განათავსა, ამიტომ წარმოება „თრიალეთის“ მიმართ შეწყდა.
რაც შეეხება ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ს, ააიპ „ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდის“ მიერ დამზადებულ სარეკლამო რგოლში - „გაიგე რას ჭამ“, წარმოჩენილი იყო სხვადასხვა საკვები და სასმელი, მათ შორის ალკოჰოლური, ასევე სოციალურ კამპანიაში ჩართული რამდენიმე არასამთვრობო ორგანიზაციის, მათ შორის  ააიპ „ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდის“, სახელწოდება, ლოგო და საკონტაქტო ინფორმაცია. ტელეკომპანიის პოზიციის თანახმად, მაგარი სპირტიანი სასმელის რეკლამირება ნებისმიერი სახით იქნება ეს კომერციული თუ სოციალური რეკლამა დაუშვებელია „რეკლამის შესახებ“ საქართველოს კანონის თანახმად და ასევე, მათი განმარტებით, ააიპ „ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდის“ მიერ წარმოდგენილი ვიდეო რგოლი არ უნდა შეფასდეს, როგორც სოციალური რეკლამა, ვინაიდან იგი წარმოადგენს ააიპ „ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდის“ საქმიანობის რეკლამირებას.
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა ტელეკომპანია „რუსთავის 2“-ის არგუმენტაცია და ააიპ „ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდს“ სარეკლამო რგოლში - „გაიგე რას ჭამ“, სპირტიანი სასმელის ჩვენების ნაწილში ვიდეო რგოლის კორექტირება მოსთხოვა, რაც შეეხება არგუმნტს, რომ სოციალურ კამპანიაში ჩართული არასამთავრობო ორგანიზაციების სახელწოდებების, ლოგოს და საკონტაქტო ინფორმაციის სარეკლამო რგოლში ჩვენებით ხდება ამ ორგანიზაციების საქმიანობის რეკლამირება, კომისიამ „რუსთავი 2“-ის ეს პოზიცია არ გაითვალისწინა.

The Commission has asked “Eurasia Partnership Foundation” to make corrections in their social advertising, while obligating “Rustavi 2” for a corrected video placement
GNCC has ended the review of a complaint submitted by “Eurasia Partnership Foundation” against “Rustavi 2” and “Trialeti.” According to Commission’s resolution, “Eurasia Partnership Foundation” was ordered to make corrections in the social advertisement, while obligating “Rustavi 2” for a placement of corrected video.
The Commission has begun to review an issue on April 24, 2015. The fund has given “Rustavi 2” and “Trialeti” a social advertisement to be placed through their broadcasting nets. TV Company “Rustavi 2” has asked the fund for advertisement adjustments to be made, while TV Company “Trialeti” has left the fund without response. “Eurasia Partnership Foundation” was in disagreement and has addressed GNCC for a case review.  “Trialeti,” during the process of administrative proceedings, has placed an advertisement through its broadcasting net, therefore, administrative proceedings for “Trialeti” have been dismissed.
As for TV Company “Rustavi 2,”in an advertisement made by “Eurasia Partnership Foundation”:“know what you’re eating”- various food and alcoholic products have been demonstrated, also, names of several non-governmental organizations involved in a campaign, among them – name, logo and contact information of “Eurasia Partnership Foundation.” Based on company’s position, advertising heavy alcoholic beverages, whether through commercial or social advertising is prohibited in accordance with the Georgian law “on Advertising.”And also, as company explains, an advertisement presented by “Eurasia Partnership Foundation” may not be viewed as social advertisement, since it advertises activities of the fund.
GNCC has partially satisfied an argument of “Rustavi 2” and in a video commercial “know what you’re eating” in the part where alcoholic beverage was shown has asked   “Eurasia Partnership Foundation” to make corrections. As for an argument, that by showing names, logos and contact information of non-governmental organizations involved in the commercial the activities of these organizations were advertised, the Commission did not take the position of “Rustavi 2” into account.