ივნისი 16, 2015 12:56
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ შპს „ჯეოსელი“ და შპს „მობიტელი“ („ბილაინი“) წერილობით გააფრთხილა.
ორივე კომპანიას მათი კუთვნილი მობილური სააბონენტო ნომრები მომხამარებელზე წერილობითი ხელშეკრულების გარეშე ჰქონდათ გაცემული, „ელექტრონული კომუნიკაციების სფეროში მომსახურების მიწოდებისა და მომხმარებელთა უფლებების დაცვის შესახებ რეგლამენტის“ თანახმად, კი ელექტრონული საკომუნიკაციო მომსახურების მიმწოდებელი კომპანია ვალდებულია მომხმარებელთან წერილობითი ხელშეკრულება ჰქონდეს გაფორმებული.
ეს გარემოება საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიისთვის შპს „მაგთიკომში“ ე.წ „ფროდის“ სისტემის (თაღლითობასთან ბრძოლის პროგრამის) საშუალებით ჩატარებული მონიტორინგის შედეგად გახდა ცნობილი. შემოწმებამ აჩვენა, რომ შპს „მობიტელისა“ („ბილაინი“) და შპს „ჯეოსელის“ სააბონენტო ნომრებით შპს „მაგთიკომის“ ქსელში, სავარაუდოდ, ე. წ. „სიმ ბოქსების“ საშუალებით,  საერთაშორისო ზარი შეცვლილი ადგილობრივი „ა“ ნომრით დასრულდა (განხორციელდა).
საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ შპს „ჯეოსელის“ და შპს „მობიტელსგან“ მონიტორინგის შედეგად გამოვლენილი სააბონენტო ნომრებზე  შესაბამის აბონენტებთან გაფორმებული წერილობითი ხელშეკრულებების ასლები  გამოითხოვა.
შპს „ჯეოსელმა“, მართალია, 59 სააბონენტო ნომრიდან 56 სააბონენტო ნომერზე წარმოადგინა აბონენტებთან გაფორმებული წერილობითი ხელშეკრულების ასლები, თუმცა საჯარო რეესტრში წარმოდგენილ ხელშეკრულებებში დაფიქსირებული  პირადი ნომრებით მოქალაქეები არ იძებნება. შპს „მობიტელმა“ მიმდინარე კომისიას წერილებით აცნობა, რომ კომპანიას არ აქვს შესაძლებლობა წარმოადგინოს აბონენტებთან გაფორმებული წერილობითი ხელშეკრულებების ასლები.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ მიიჩნია, რომ შპს „ჯეოსელმა“ და შპს „მობიტელმა“ „ელექტრონული კომუნიკაციების სფეროში მომსახურების მიწოდებისა და მომხმარებელთა უფლებების დაცვის შესახებ რეგლამენტის“ მე-105 პირველი მუხლი დაარღვია.

The Commission has issued written warning upon “Geocell” and “Beeline”
Both companies have issued their mobile subscriber numbers to the consumers without any written contracts. In accordance with the regulations “on the Rules of Provision of Services and Protection of Consumer Rights in the Sphere of Electronic Communications,” the electronic communications service provider company is required to sign a written agreement with the consumer.
This specific circumstance became known to the Commission after so-called “Fraud System” (the system to combat fraud) monitoring was carried out at “Magticom.” The monitoring revealed, that with the subscriber numbers of “Mobitel” Ltd (Beeline) and “Geocell” Ltd in the network of “Magticom,” assumingly, by means of so-called “Sim Boxes” an international call has been terminated with a changed local “A” number.
As a result of monitoring, GNCC has requested the signed copies of written agreements of subscriber numbers signed with relevant subscribers from “Geocell” and “Mobitel.”
It is true, that “Geocell” has presented 56 out of 59 copies of signed written subscriber agreements, however, the private numbers of the citizens displayed in the agreements could not be found in the public register. As for “Mobitel” Ltd, the company has informed the Commission that they were not able to present written copies of the agreements signed with subscribers.
Based on above-noted, GNCC has considered that “Geocell” and “Mobitel have violated Article 105 of the regulations “on the Rules of Provision of Services and Protection of Consumer Rights in the Sphere of Electronic Communications.”