ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლასთან დაკავშირებით საქართველოს რეგიონებში შეხვედრები დაიწყო
6 ივლისს ქალაქ გორისა და ხაშურის მუნიციპალიტეტებში ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლასთან დაკავშირებით საინფორმაციო შეხვედრები გაიმართა. შიდა ქართლის მოსახლეობას საქართველოში ციფრული მაუწყებლობაზე გადასვლის შესახებ და მომხმარებლის უფლებებთან დაკავშირებით დეტალური ინფორმაცია საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის, ციფრული მაუწყებლობის სააგენტოს და არასამთავრობო ორგანიზაცია „ინფორმაციის თავისუფლების ინსტიტუტის“ წარმომადგენლებმა მიაწოდეს.
საქართველოს მასშტაბით მიმდინარეობს ანალოგური მიწისზედა საეთერო სიგნალის ეტაპობრივი გათიშვა, რომელიც 2015 წლის 1-ელ ივლისს თბილისის სამაუწყებლო ზონით დაიწყო და 25 აგვისტოს საქართველოს მთელი ტერიტორიის ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლით დასრულდება.
2015 წლის 9 ივლისს, დილის 10:00 საათზე, ანალოგური მიწისზედა საეთერო სიგნალი გაითიშება გორში, ბეკამში, დუშეთსა და ხაშურში, აგრეთვე გაითიშება გორის, კასპის, ქარელის, ხაშურის, დუშეთისა და მცხეთის მუნიციპალიტეტების ტერიტორიაზე განთავსებული ხელშემშლელი ანალოგური სატელევიზიო გადამცემები. შეხვედრის მიზანი შიდა ქართლის ადგილობრივი მოსახლეობისთვის რეფორმის თაობაზე დეტალური ინფორმაციის მიწოდება იყო და ასევე, საზოგადოებასთან უშუალო კომუნიკაციით, პრაქტიკული და ტექნიკური ახსნა-განმარტებების მიცემა.
ადგილობრივ მოსახლეობასთან შეხვედრები საქართველოს მთავრობის N723 დადგენილების შესაბამისად ანალოგური მიწისზედა სიგნალის გამორთვის გრაფიკის მიხედვით საქართველოს სხვა რეგიონებშიც გაგრძელდება.

The meetings have begun in the regions of Georgia in connection to the transition to digital broadcasting
On July 6, the meetings have been held in regards to the transition to digital broadcasting in the municipalities of Khasuri and Gori. The population of Shida Kartli were given detailed information in connection to the transition to digital broadcasting and consumer rights by the representatives of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, GNCC, Digital Broadcasting Agency of Georgia and non-governmental organization “Institute for Development of Freedom of Information.”
The step by step shutdown of terrestrial analogue broadcasting signal is underway within Georgia that has begun in Tbilisi’s broadcasting zone on July 1, 2015, and will be completed by August 1 with a switchover to digital broadcasting of the whole territory of Georgia.
On July 9, 2015, at 10 am, an analogue terrestrial broadcasting signal will be switched off in Gori, Bekami, Dusheti and Khashuri. The drawbacks of analog television transmitters located within the municipalities of Gori, Kaspi, Kareli, Khashuri and Dusheti will be shut down as well. The purpose of the meeting was to supply the population of Shida Kartli with a detailed information about the reform and also, to give practical and technical explanation by means of direct communication with the public.
In accordance with the Decree N723 of the Government of Georgia, meetings with locals according to analogue terrestrial signal shutdown schedule will be held in other regions og Georgia as well.